news menu leftnews menu right
Płaszów: Doroczny zjazd sercańskich przełożonych
W SERCU MISJI KOŚCIOŁA

W Domus Mater Księży Sercanów w Krakowie Płaszowie 28 października spotkali się na swym dorocznym zjeździe przełożeni placówek w Polsce. Byli też przełożeni regionalni w Słowacji i na Ukrainie. Tegoroczne spotkanie koncentrowało się wokół tematu najbliższej XXII Kapituły Prowincjalnej - „Zjednoczeni we wspólnocie życia i misji dla Kościoła”, która odbędzie się w listopadzie. We wspólnej modlitwie polecano dobre owoce Kapituły.
więcej...

Wydawnictwo


Czasopisma


PowołaniaRekolekcje

i misje krajowe


Duszpasterstwo

Przedsiębiorców i Pracodawców


PDF Drukuj Email
Wtorek, 13 kwietnia 2010 20:08

 

Glisne: Uczczono zmarłych tragicznie w Smoleńsku
MODLITWA, KWIATY I ZNICZE PAMIĘCI

W trzeci dzień żałoby narodowej, Glisne uczciło ofiary tragicznej katastrofy samolotu w Smoleńsku na czele z prezydentem Rzeczpospolitej Polski i jego małżonką. W tutejszym kościele została odprawiona Msza św. w intencji wszystkich, którzy zginęli w sobotę 10 kwietnia. Potem modlono się za nich na miejscowym cmentarzu przy Mogile Pamięci zawierającej m.in. ziemię z Katynia, miejsca, w pobliżu którego doszło do ogromnej tragedii.

- Siedemdziesiąt lat temu w tamtejszych lasach najpierw rozstrzelano, a potach wrzucono do zbiorowych mogił tysiące ciał polskich żołnierzy, zamordowanych tylko za to, że byli Polakami: oficerami, nauczycielami, lekarzami, duchownymi, prawnikami, uczonymi – elitą intelektualną naszego kraju. Skrawek tej ziemi wyjątkowo naznaczony jest krwią i męczeństwem Polaków, to dla nas Mogiła Mogił – powiedział podczas Mszy św. rektor Rektoratu w Glisnem ks. Andrzej Sawulski SCJ. Przypomniał ponure czasy ukrywania prawdy o Katyniu, podkreślając rolę tych, którzy walczyli o pamięć o tej strasznej zbrodni na polskim narodzie.

- Wśród nich był ten, którego dziś najbardziej wspominamy – Prezydent Rzeczpospolitej. Wspominamy, ponieważ w sobotni poranek złożył największą ofiarę w służbie prawdzie i w służbie narodowi – zginął w miejscu, które było dla niego niezwykle ważne, o którego pamięć zawsze walczył – dodał ks. Sawulski, wyrażając nadzieję, że ta ofiara, złożona przez ludzi reprezentujących Rzeczpospolitą i naród, okaże się zbawiennym wstrząsem dla wielu Polaków, z którego wyroście piękny kwiat dobra.

Zgromadzeni w kościele mieszkańcy wioski, a także dzieci ze Szkoły Podstawowej i ich nauczyciele, którzy przynieśli swój sztandar, modlili się za ofiary katastrofy oraz za Ojczyznę. Wszystkich zmarłych jeszcze raz wspominano na miejscowym cmentarzu, przy Mogile Pamięci, zawierającą ziemię m.in. z Katynia, Turzy, Monte Casino i innych miejsc kaźni polskich żołnierzy. Dzieci złożyły wiązankę kwiatów i zapalono znicze, które każdy przyniósł w tym dniu na znak pamięci o poległych pod Smoleńskiem i zamordowanych w katyńskich lasach 70 lat temu tysiącach Polaków.


 


 

 

news menu leftnews menu right

Polska Prowincja Księży Najświętszego Serca Jezusowego