news menu leftnews menu right
Trwa sercańska akcja zbierania srebra
BUDUJĄ DOMY ZA PRECJOZA

Myślenice, Mosina, Buk… Co łączy te trzy miasta? Przede wszystkim wspaniałomyślni, otwarci na potrzeby bliźnich mieszkańcy! Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi z tych miast udało się zebrać ponad 6 kilogramów srebrnego złomu, co pozwoli na budowę kolejnego domu w Wiosce Matki Bożej Miłosierdzia na Filipinach. Dotychczas w Wiosce zamieszkało 500 filipińskich rodzin poszkodowanych przez tajfun.
więcej...

Wydawnictwo


Czasopisma


PowołaniaRekolekcje

i misje krajowe


Duszpasterstwo

Przedsiębiorców i Pracodawców


PDF Drukuj Email
Wtorek, 13 kwietnia 2010 20:08

 

Glisne: Uczczono zmarłych tragicznie w Smoleńsku
MODLITWA, KWIATY I ZNICZE PAMIĘCI

W trzeci dzień żałoby narodowej, Glisne uczciło ofiary tragicznej katastrofy samolotu w Smoleńsku na czele z prezydentem Rzeczpospolitej Polski i jego małżonką. W tutejszym kościele została odprawiona Msza św. w intencji wszystkich, którzy zginęli w sobotę 10 kwietnia. Potem modlono się za nich na miejscowym cmentarzu przy Mogile Pamięci zawierającej m.in. ziemię z Katynia, miejsca, w pobliżu którego doszło do ogromnej tragedii.

- Siedemdziesiąt lat temu w tamtejszych lasach najpierw rozstrzelano, a potach wrzucono do zbiorowych mogił tysiące ciał polskich żołnierzy, zamordowanych tylko za to, że byli Polakami: oficerami, nauczycielami, lekarzami, duchownymi, prawnikami, uczonymi – elitą intelektualną naszego kraju. Skrawek tej ziemi wyjątkowo naznaczony jest krwią i męczeństwem Polaków, to dla nas Mogiła Mogił – powiedział podczas Mszy św. rektor Rektoratu w Glisnem ks. Andrzej Sawulski SCJ. Przypomniał ponure czasy ukrywania prawdy o Katyniu, podkreślając rolę tych, którzy walczyli o pamięć o tej strasznej zbrodni na polskim narodzie.

- Wśród nich był ten, którego dziś najbardziej wspominamy – Prezydent Rzeczpospolitej. Wspominamy, ponieważ w sobotni poranek złożył największą ofiarę w służbie prawdzie i w służbie narodowi – zginął w miejscu, które było dla niego niezwykle ważne, o którego pamięć zawsze walczył – dodał ks. Sawulski, wyrażając nadzieję, że ta ofiara, złożona przez ludzi reprezentujących Rzeczpospolitą i naród, okaże się zbawiennym wstrząsem dla wielu Polaków, z którego wyroście piękny kwiat dobra.

Zgromadzeni w kościele mieszkańcy wioski, a także dzieci ze Szkoły Podstawowej i ich nauczyciele, którzy przynieśli swój sztandar, modlili się za ofiary katastrofy oraz za Ojczyznę. Wszystkich zmarłych jeszcze raz wspominano na miejscowym cmentarzu, przy Mogile Pamięci, zawierającą ziemię m.in. z Katynia, Turzy, Monte Casino i innych miejsc kaźni polskich żołnierzy. Dzieci złożyły wiązankę kwiatów i zapalono znicze, które każdy przyniósł w tym dniu na znak pamięci o poległych pod Smoleńskiem i zamordowanych w katyńskich lasach 70 lat temu tysiącach Polaków.


 


 

 

news menu leftnews menu right

Polska Prowincja Księży Najświętszego Serca Jezusowego