Relikwie św. Brata Alberta i bł. s. Bernardyny Jabłońskiej zagościły w kościele w Koszycach Małych.

2 lutego podczas Mszy św. wieczornej w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koszycach Małych zostały powitane relikwie św. Brata Alberta Chmielowskiego oraz bł. s. Bernardyny Jabłońskiej.

Relikwie pojawiły się w świątyni w Światowym Dniu Życia Konsekrowanego. - Motywem pozyskania relikwii do naszego kościoła jest obecny rok, którego patronem został ogłoszony św. Brat Albert Chmielowski - mówi ks. proboszcz Jerzy Mondel SCJ.

Jednym z warunków otrzymania relikwii założyciela albertynów i albertynek, a także s. Bernardyny, która stoi u początku powstania zgromadzenia ss. albertynek, było prowadzenie w parafii dzieł charytatywnych.

- W naszej wspólnocie parafialnej istnieje oddział Caritas, a jego członkowie na miarę swoich możliwości starają się wspierać potrzebujących. A teraz wszyscy, którzy będą szukać pomocy duchowej czy materialnej, będą mogli prosić o nią przez przyczynę św. Brata Alberta i matki Bernardyny Jabłońskiej - dodaje proboszcz.

Relikwiarz św. Brata Alberta ma kształt dłoni, która trzyma bochenek chleba. - Został wykonany z drewna i to - mam nadzieję - spodobałoby się św. Bratu Albertowi, który chciał być dobry jak chleb, a jednocześnie żył prosto, ubogo, blisko najbardziej wykluczonych - wyjaśnia ks. Mondel.

Relikwiarz bł. s. Bernardyny Jabłońskiej ma kształt krzyża. W jego centrum, w otoczeniu symbolicznych cierni, znajdują się relikwie błogosławionej. S. Bernardyna była znana z niezwykłej dobroci serca, które chciała upodobnić do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zasadą życia błogosławionej były słowa „dawać, wiecznie dawać”, a jedno z jej ostatnich poleceń brzmiało „Czyńcie dobrze wszystkim”.

To nie pierwsze relikwie w kościele parafialnym w Koszycach Małych. W świątyni obok chrzcielnicy znajduje się gablota, w której wystawiono relikwie innych świętych i błogosławionych. - Chciałbym, aby święci w tajemnicy relikwii otaczali wspólnotę parafialną swoją opieką, ale także by zachęcali moich parafian do bycia ludźmi świętymi - mówi duszpasterz.

[ks. Zbigniew Wielgosz]

Więcej zdjęć na stronie Gościa Niedzielnego: http://tarnow.gosc.pl/gal/spis/3683524.Relikwie-w-Koszycach-Malych

Źródło: http://tarnow.gosc.pl/doc/3683519.Brat-i-siostra-ubogich