Kapelania Jezusa Nazareńskiego w Dansolihon (Filipiny) jest ubogą społecznością wiejską zlokalizowaną ok. 30 km od miasta Cagayan de Oro. Dawniej była to część parafii Lumbia znanej jako Strefa IV (Zone IV). Z braku odpowiedniej liczby kapłanów w macierzystej parafii opiekę duszpasterską nad tym miejscem sprawowali sercanie z domu formacyjnego z Cagayan de Oro. Do celów duszpsterskich lokalna wspólnota korzystała ze starej świątyni, która niegdyś należała do jednej z grup protestanckich. Z pomocą sercanów miejscowa wspólnota wybudowała dwukondygnacyjny dom duszpasterski. Pomieszczenia na piętrze budynku służyły jako sale katechetyczne, gdzie m.in. szkolono katechetów, a parter, aż do dzisiaj, służy jako kaplica. Jednak kaplica nie jest wystarczająco duża, aby pomieścić wszystkich przychodzących na nabożeństwa i Msze święte.

W 2007 roku Strefa IV została erygowana przez miejscowego biskupa Antonio J. Ledesma jako Kapelania i oficjalnie już przekazana pod opiekę sercanom. Współbracia opiekujący się tym miejscem mieszkali w domu formacyjnym w Cagayan de Oro i stamtąd prowadzili działalność duszpasterską. Najdalsza z wiosek oddalona jest od miasta o 50 km. Dopiero w 2014 roku powstała tu pierwsza wspólnota. Dwóch księży i brat zakonny zamieszkali w niewielkim mieszkanku w domu duszpasterskim. Dzięki temu sercanie są bardziej dostępnie dla swoich wiernych.

Od dłuższego czasu marzeniem miejscowej wspólnoty jest mieć godne i wygodne miejsce do sprawowania kultu. Z pomocą proboszcza ks. Jana Krzyściaka SCJ z Polski rozpoczęły się prace nad realizacją teego marzenia. Koszt budowy szacowany jest na ok. 10 000 000 filipińskich pesos. Ponieważ miejscowa ludność jest bardzo uboga realizacja projektu wydaje się dla nich nieosiągalnym marzeniem. Ks. Jan stara się jednak motywować wspólnotę do zaangażowania w realizację projektu poprzez własną pracę i skromne ofiary na ten cel. Do tej pory udało się im zebrać jedną czwartą koniecznej sumy.

Challenging the “Divine Providence”, last January 24, 2017, the community started laying the foundation of the new church, and they will continue the works until the money last. Fr. Jan believes that this will further mobilize the community to look for more resources and will attract some people with generous hearts, so the construction might reach its completion.

Odpowiadając na wyzwania Bożej Opatrzności 24 stycznia 2017 roku rozpoczęły się prace nad budową świątyni i położono fundamenty pod nowy kościół. Prace będą kontynuowane aż do wyczerpania środków finansowych. Ks. Jan wierzy, że widok powstającego kościoła zmobilizuje lokalną wspólnotę do większego zaangażowania w powstawanie tego dzieła, a także poruszy serca darczyńców, a dzięki temu prace zakończą się sukcesem.

Źródło: https://scjphil.org/2017/02/04/dansolihon-chaplaincy-begins-construction-of-a-new-church/