Młodzi ludzie, którzy od tygodnia przebywają w Mszanie Dolnej, przyjechali pod Luboń, by w miejscowym kościele uczestniczyć we Mszy św. oraz przemyśleć w ciszy swoje powołanie. Do refleksji nad swoją przyszłością zaprosił ich przewodnik grupy ks. Gregoire Drovot, odpowiedzialny w diecezji Autun w środkowej Francji za duszpasterstwo młodzieży.

Młodzież otrzymała zadanie osobistej medytacji nad słowem Bożym, a potem dzieliła się swymi przemyśleniami w grupach. Wielu skorzystało w tym czasie z sakramentu pokuty.

Przed Mszą św. rektor w Glisnem ks. Andrzej Sawulski SCJ przybliżył gościom historię powstania kościoła podkreślając wątki związane z obrazem Matki Bożej Partyzantów i uroczystościami patriotycznymi, które odbywają się w tym miejscu od 25 lat. Zaznaczył, że w tym roku 15 sierpnia, podczas uroczystego Apelu Pamięci zostanie odsłonięta i poświęcona Tablica Pamięci Oddziału Żołnierzy AK por. Jana Stachury „Adama”, którzy w czasie okupacji niemieckiej działali w tym rejonie.

Swoiste świadectwo związane z wydarzeniami tamtych lat złożyła Anna Knapczyk z Mszany Dolnej, której ojciec był więźniem obozu w Auschwitz i Matchaussen, a 27-letni wujek został rozstrzelany w tym regionie.

„Jestem szczęśliwa, że przyjechaliście tutaj i że chcecie poznawać polską historię. Papież Franciszek prosił was, żebyście poznawali historię, by móc budować lepszą przyszłość” – powiedziała Anna Knapczyk do zgromadzonych w kościele młodych Francuzów.

Razem z młodzieżą w czasie Mszy św. modlili się także pracująca we Francji, a pochodząca z okolic Rzeszowa s. Laura Piróg, sercanka, s. Sydonia z Madagaskaru i brat ze Wspólnoty św. Jana apostoła. Była także rodzina Teresy Serbeńskiej z Mszany Dolnej goszcząca w swym domu księży i siostry zakonne.

„Po spotkaniach z papieżem Franciszkiem, a wcześniej pobycie w Rybniku na Dniach w Młodych w diecezji, szukaliśmy razem z księdzem Grzegorzem miejsca na spokojną refleksję tego, co przeżyliśmy w tych ostatnich dniach. W otoczeniu pięknej przyrody, jaka jest tutaj młodzież pragnie raz więcej przemyśleć swoje życie” – powiedziała s. Laura.

Pielgrzymi z francuskiego regionu Burgundii zostali obdarowani kartkami z widokami Glisnego i znajdującym się w kościele obrazem Matki Bożej Partyzantów, pobłogosławionym przez papieża Jana Pawła II. 

 

AS