Sercańska obecność na Filipinach ciągle się umacnia. Jakiś czas temu pisaliśmy o nowej parafii w diecezji Antipolo. Kolejna nowa sercańska placówka znajduje się w diecezji Maasin. Realizuje się w ten sposób podjęty kilka lat temu projekt umacniania naszej obecności w środkowej części Filipin, a szczególnie w regionie Visayas. Miejsce to ma stać się nie tylko punktem łącznikowym pomiędzy dwiema wielkimi wyspami Luzon i Mindanao, gdzie sercanie są obecni od wielu lat, ale także źródłem nowych powołań.

Po zbadaniu sprawy i przeprowadzeniu konsultacji ordynariusz diecezji Maasin, bp Precioso D. Cantillas SDB, powierzył opiece naszego Zgromadzenia część wielkiej parafii Hilongos, która ma stać się zaczątkiem nowej parafii.

11 czerwca 2016 dwóch sercanów - ks. Arthur Guevara i ks. Christopher Alburo - zostali ciepło przyjęci przez mieszkańców z Talisay z Misji św. Jana Pawła II, która jest częścią parafii Niepokalanego Poczęcia w Hilongos.

W koncelebrowanej Mszy świętej, której przeowdniczył ks. Antonio M. Gaviola, wzięli również udział sercanie: ks. Khoa Nguyen SCJ i ks. Franciszek Pukowski SCJ. Ks. Franciszek, przełożony regionu filipińskiego, w homilii wyjaśnił powody obecności sercanów w tej części Filipin. W uroczystości powitania nowych misjonarzy oprócz licznie zgromadzonych wiernych wziął również udziął burmistrz Hilongos.

Nową wspólnotę tworzą dwaj kapłani i jeden seminarzysta. Podjęcie się nowej misji to z pewnością wielkie wyzwanie, biorąc pod uwagę warunki panujące w tym miejscu. Wszystkich jednak przepełnia radość, także mieszkańców, którzy zdążyli się już wykazać wielkim wsparciem dla nowych kapłanów.

Więcej infromacji na stronie: https://scjphil.org/2016/06/13/warm-welcome-in-the-diocese-of-maasin/