Czerwiec dla sercanów pracujących na Filipinach był wyjątkowo obfity w wydarzenia.

Odnowienie ślubów

W dniu 16 czerwca 2017 r. sześciu kleryków (2 Filipińczyków i 4 Wietnamczyków) odnowiło czasowe śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa w Zgromadzeniu Księży Najśw. Serca Pana Jezusa. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Aloisio Back SCJ, wiceprzełożony regionu filipińskiego (PHI) Uczestniczyli w niej także sercanie z pobliskich wspólnot, klerycy z Indii i Indonezji - uczestnicy końcowego programu przygotowawczego do ślubów.

Zdjęcia na stronie: https://scjphil.org/2017/06/17/renewal-of-vows-in-manila-2/

 

Przygotowanie do ślubów wieczystych

Od 4 do 30 czerwca 2017 r. dziewięciu scholastyków ze strefy azjatyckiej (Indie -5, Indonezja - 2, Filipiny - 2) wzięło udział w kursie przygotowującym do złożenia ślubów wieczystych, który odbywał się w Manili (Filipiny). Cztery tygodnie obejmowały następujące tematy: Śluby zakonne z perspektywy sercańskiej (ks. Yudhistiro Adi Fritri Tyassanto SCJ z Indonezji); Wymiar apostolski i społeczny w ujęciu sercańskim (ks. Nino Etulle SCJ z Filipin); Dojrzałości emocjonalna a życie zakonne (ks. Michael Agustin Moses SCJ z Indii). Jak zwykle kurs zakończył się pięciodniowymi rekolekcjami (25-29 czerwca) prowadzonymi przez ks. Delio Ruiz SCJ, który jest odpowiedzialny za całe przygotowanie. Uczestnicy mieli okazję odwiedzić trzy parafie prowadzone przez sercanów w metropolii Manila: parafia San Lorenzo Ruiz w Quezon City, parafia San Roque w Bagong Silang i parafia Św. Krzyża w Tanay.

Zdjęcia na stronie: https://scjphil.org/2017/06/24/preparation-for-final-vows-in-manila/

 

Dzień dobroczyńców

Stało się już tradycją, że w niedzielę po uroczystości Najświętszego Serca Jezusowego wspólnota formacyjna w Cagayan de Oro świętuje Dzień dobroczyńców. Dla dobroczyńców jest to okazja, aby dowiedzieli się więcej o Zgromadzeniu i jego działalności, a dla to także okazja, aby podziękować za ich wsparcie i hojność. W tym roku obchody Dnia dobroczyńców odbyły się 25 czerwca 2017 r. Zaczęło się od Mszy świętej, której przewodniczył Przełożony Regionalny ks. Franciszek Pupkowski SCJ, który jest także odpowiedzialny za Biuro dobroczyńców. Pod koniec Mszy św. dobroczyńcy mogli obejrzeć krótką prezentację wideo pt. "Kim jesteśmy i co robimy ..." (VIDEO) Obchody zakończyły się wspólnym posiłkiem.

Zdjęcia na stronie: https://scjphil.org/2017/06/25/benefactors-day-in-cagayan-de-oro/

 

Święcenia diakonatu

27 czerwca 2017 r. dwóch młodych sercanów z regionu Filipin: br. Nathaniel D. Robilla SCJ i br. Rogereve U. Pausanos SCJ, przyjęło święcenia diakonatu. Święcenia otrzymali przez posługę biskupa diecezji Pagadian, Emmanuela Cabajara CSsR w parafii San Isidro Labrador w Dumalinao w Zamboanga del Sur. Dk. Nathaniel pochodzi z diecezji Tagum, podczas gdy dk. Rogereve z Balongating, sub-parafii Dumalinao. Nowych diakonów przydzielono odpowiednio do parafii Niepokalanego Poczęcia w Alubie, Cagayan de Oro City i parafii San Isidro Labrador w Kumalarang w Zamboanga del Sur.

Zdjęcia na stronie: https://scjphil.org/2017/06/27/ordination-to-the-diaconate-2/

 

Pierwsza profesja

W dniu 28 czerwca 2017 r. pięciu sercańskich nowicjuszy złożyło swoje pierwsze śluby zakonne. W gronie tym znalazło się trzech Filipińczyków: Rey Rhet E. Maglinte, Ferdinand T. Quintos, Sylwester Martin A. Santos, oraz dwóch Wietnamczyków: Long Doan Quang Hoang i Van Nam Nguyen. Śluby czystości, ubóstwa i posłuszeńśtwa złożyli na ręce ks. Franciszka Pupkowskiego SCJ, przełożonego regionu Filipin. Uroczystość odbyła się w kościele parafialnym św. Izydora w Dumalinao w obecności sercanów z różnych wspólnot, a także rodzin i przyjaciół nowych zakonników.

Zdjęcia na stronie: https://scjphil.org/2017/06/28/first-profession-of-vows-4/

 

Święcenia prezbiteratu

29 czerwca 2017 r., W uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, diakon Dennis Macasero SCJ, został wyświęcony na kapłana. Uroczystość święceń odbyła się w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Buug, Zamboanga Sibuguey, jego rodzinnej parafii. Święceń udzielił biskup diecezji Ipil, Julius S. Tonela. Ks. Dennis Macasero jest 18. sercaninem pochodzącym z Filipin i drugim wyświęconym przez biskupa Tonela.

Jego przygoda z sercanami rozpoczęła się w 2000 roku. Pomagając przez cztery lata w plebanii, był w stanie nie tylko ukończyć naukę w szkole średniej, ale także obserwować życie kapłana, które go bardzo przyciągnęło. W tym czasie poznał sercanina, który został przydzielony do pobliskiej parafii w Kumalarang. W wyniku tego, po ukończeniu szkoły św. Pawła w Buug, złożył wniosek do Programu Formacji SCJ w Cagayan de Oro City. W 2011 roku złożył pierwsze śluby w Zgromadzeniu Księży Najśw. Serca Pana Jezusa i rozpoczął naukę Teologii w Loyola School of Theology (LST) w Manili. W dniu 29 czerwca 2016 roku został diakonem i został przydzielony najpierw do pracy w Tanay, diecezji Antipolo, a później w Bagong Silang, diecezji Novaliches.

Ceremonia święceń została pięknie przygotowana przez parafię Buug, a udział wzięli niemal wszyscy sercanie, a także księża diecezjalni z diecezji Ipil i Pagadian, siostry zakonne, parafianie i przyjaciele. Święcenia kapłańskie Dennisa był kulminacją trzydniowych uroczystości, w tym święceń diakonatu i pierwszej profesji, o których pisaliśmy powyżej.

Zdjęcia na stronie: https://scjphil.org/2017/06/30/priestly-ordination-of-deacon-dennis/