Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu ma nowy dzwon. Poświęcenie miało miejsce we wtorek, 13 lutego 2018 r., na Mszy, która rozpoczeła się o godz. 17. Odprawił ją abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, któremu towarzyszył Jean-Louis Balsa, biskup diecezji Viviers we Francji.

13 lutego abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, poświęcił 40-kilogramowy dzwon, który zawiśnie w dzwonnicy sanktuarium św. Walentego. Dzwon powstał w ludwisarni Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Fundatorami są Bożena i Dariusz Białożytowie z Bierunia. Poświęcenie odbyło się na Mszy w kościele św. Bartłomieja w Bieruniu, następnie w procesji dzwon został przeniesiony do sanktuarium św. Walentego, gdzie odprawione było nabożeństwo. Wcześniej nastąpiło jeszcze składanie kwiatów pod figurą św. Walentego, która znajduje się przy sanktuarium.

Nowy dzwon, który zastąpi stary cynowy, otrzymał imię pochodzącego z Bierunia kard. Stanisła Nagy’ego SCJ, którego 5. rocznica śmierci przypadnie w czerwcu br. Jego dźwięk będzie jedynie wezwaniem na Msze do sanktuarium. Żeby jednak dzwon mógł zostać zawieszony w dzwonnicy, potrzebna jest zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków.

FOTO: Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu

Czytaj także: http://katowice.gosc.pl/doc/4507689.Dzwon-dla-zakochanych