Od 16 do 22 grudnia 2017 r. ks. Heiner Wilmer, SCJ, przełożony generalny, w towarzystwie ks. Artura Saneckiego SCJ, radnego generalnego, przeprowadził wizytację kanoniczną Konfederacji Niderlandzko-Flamandzkiej. Przez pierwsze dwa dni ks. Heiner i ks. Artur odwiedzili belgijskie domy w Brukseli, Tervuren i Lanaken, a następnie przeprowadził się do Holandii, by odwiedzić domy w Breda, Asten i Nijmegen. Spotkali wielu członków konfederacji NLV i świeckich współpracowników.

W przeszłości sercanie w Belgii i Holandii pracowali w wielu sektorach, które były drogie naszemu założycielowi, ks. Leonowi Dehonowi: formacja, edukacja, misje, parafie, służba społeczna i duchowa oraz media. Kilku męczenników sercańskich, którzy złożyli swoje świadectwo o Chrystusie w Afryce i Azji, przybyło z tych krajów. Mimo że średni wiek członków jest bardzo wysoki, niektórzy współbracia nadal pracują w parafiach, w służbie duchowej i administracyjnej oraz współpracują ze świeckimi zaangażowanymi w życie lokalnego Kościoła.

Konfederacja NLV ma długą historię życia i służby dla Kościoła i Zgromadzenia. Przez wiele lat konfederacja wspierała różne jednostki Zgromadzenia, szczególnie na terytoriach misyjnych.

W modlitwie i braterskim dialogu, wizytacja kanoniczna była dobrą okazją do wyrażenia wdzięczności za przeszłość i do refleksji nad przyszłością naszego Zgromadzenia w tej części Europy.