Po letniej przerwie rozpoczęły się nowe seanse Kina z sercem w stadnickiej auli Wyższego Seminarium Misyjnego. Pierwsze spotkanie miało wyjątkowy charakter, gdyż oprócz pokazu filmowego było okazją do wspomnień, dyskusji a także skorzystania z poczęstunku, który przygotowały panie z rady parafialnej oraz sercańska młodzież.

Kiedy na stronie YouTube pojawił się kanał "Sercańska Kronika Filmowa" ks. Jarosław Grzegorczyk SCJ postanowił, aby wykorzystać materiały tam opublikowane i przygotować film, który będzie zbiorem fragmentów dotyczących parafii stadnickiej oraz życia seminarium. Dzięki pasji filmowej księdza Adama Włocha SCJ mieliśmy okazję obejrzeć materiały filmowe z lat 60. i 70., ukazujących życie stadnickiej parafii, uroczystości, jakie odbywały się w kościele stadnickim, oraz obrazki z życia codziennego. Honorowymi gośćmi spotkania byli ks. Kazimierz Marekwia SCJ oraz ks. Ernest Budyn SCJ - pochodzący z naszej parafii. W spotkaniu uczestniczyli także księża ze wspólnoty seminaryjnej.

Ks. Ernest podzielił się wspomnieniami jakim wrażeniem dla mieszkańców Stadnik i okolic było przybycie księży sercanów do Stadnik. Wspomniał historię swojego powołania oraz tego, jak zawsze ważne były dla niego Stadniki — mimo pełnienia różnych funkcji w swoim życiu kapłańskim i zakonnym. Ks. Kazimierz wspominał z kolei jakie wrażenie na nim — jako chłopaku ze Śląska, który miał doświadczenie przeżywania okupacji w Niemczech — zrobiły powojenne Stadniki.

W spotkaniu zabrał też głos proboszcz stadnickiej parafii, ks. Kazimierz Lewandowski SCJ, który wspominał pojawiającego się na jednym z filmików biskupa Verschurena, ordynariusza diecezji Helsinki, z którym przez wiele lat współpracował. Z kolei ks. Józef Cebula SCJ wspomniał postać kl. Stanisława Tokarza SCJ przy okazji filmowych wspomnień dotyczących jego uroczystości pogrzebowych. Rektor seminarium, ks. Leszek Poleszak SCJ opisał z kolei jak powstały filmy, które stworzył ks. Adam Włoch, oraz jak zostały one zachowane dla potomności przez ich digitalizację (stworzenie wersji elektronicznej).

W spotkaniu uczestniczyła prawie 60-osobowa grupa starszych i młodszych parafian, którzy żywo reagowali na prezentowane na ekranie filmy. W czasie pokazu co chwila było słychać komentarze, w których uczestnicy rozpoznawali siebie bądź swoich bliskich. Były też wspomnienia dotyczące początków pobytu sercanów w Stadnikach oraz różnych wydarzeń z historii parafii, zwyczajów i osób, które parafię tworzyły. Uczestnicy spotkania mieli także możliwość oglądania starych zdjęć i kronik parafialnych, które są w archiwach parafii.

Spotkanie zakończyło się modlitwą, którą poprowadzili ks. Ernest i ks. Kazimierz. Modliliśmy się o nowe powołania kapłańskie i zakonne z terenu stadnickiej parafii oraz za rodziny tej parafii. Ks. Kazimierz z kolei wspomniał filary sercańskiej prowincji: ks. Kazmierza Wiechecia SCJ, ks. Władysławę Majkę SCJ oraz licznych duszpasterzy stadnickich oraz zachęcił do modlitwy w intencji zmarłych.

[ks. Jarosław Grzegorczyk SCJ]

Zdjęcia na stronie stadnickiej parafii: http://stadniki.scj.pl/galeria/kino-z-sercem-10-2017