10 lutego 2017 r., w wigilię wspomnienia Matki Bożej z Lourdes, bp Jan Zając przewodniczył Mszy świętej z okazji 25. Światowego Dnia Chorego w szpitalnej kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu. W niej 29 lipca 2016 r. modlił się papież Franciszek, składając kwiaty przed słynącym łaskami ukoronowanym Obrazem NMP Nieustającej Pomocy.

Biskupa Jana powitał w imieniu dyrekcji szpitala prof. Krzysztof Fyderek oraz dr hab. Szymon Skoczeń prezes Środowiskowego Oddziału Akcji Katolickiej. Natomiast w imieniu wszystkich chorych dzieci kwiaty wręczył Adrianek z s. dr Bożeną Leszczyńską, asystentką pastoralną. We wprowadzeniu do Mszy kapelan ks. dr hab. Lucjan Szczepaniak SCJ przypomniał, że św. Jan Paweł II odwiedzając ten szpital 13.08.1991 r., zapewnił małych pacjentów, że modli się o to, by pomimo choroby było im tutaj dobrze oraz by spotkały kochających ludzi. Rok później papież ustanowił Światowy Dzień Chorego. Pragnął również w ten sposób zwrócić uwagę wszystkich ludzi na cierpienie chorych, aby uszanować ich godność i zapewnić im najlepszą opiekę w każdym wymiarze ich życia, a przede wszystkim opiekę religijną. W roku 1997 i w 1999 archidiecezjalne obchody Dnia Chorego miały miejsce właśnie w Instytucie Pediatrii w Prokocimiu. Przewodniczył im wówczas arcybiskup metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski.

Bp Jan Zając w homilii nawiązał do objawień w Lourdes, kiedy Matka Boża powiedziała do Bernadetty: „Idź, a znajdziesz wodę życia”. Biskup wyjaśnił, że w ten sposób Maryja wskazała na Eucharystię - źródło Bożego życia i Bożego miłosierdzia. Kontynuując rozważania powiedział: „Jeśli chcecie korzystać z tego źródła, to idźcie za wskazaniem Matki Bożej: Uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn. Wraz z odprawiającymi Mszę św. − ks. kapelanem i ks. Andrzejem Sawulskim, rektorem z Glisnego, bp Jan udzielił chorym sakramentu namaszczenia, będącego widzialnym znakiem miłości Chrystusa i umocnienia nadziei koniecznej do zbawienia i wytrwania w cierpieniu. Wzruszającą uroczystość uświetniła śpiewem i grą na gitarze pani Barbara Cyganik z córką Anią uratowaną tutaj, wyrażając w ten sposób wdzięczność Bogu i ludziom za dar życia.

Po Eucharystii bp Jan spotkał się z pracownikami szpitala i członkami zespołu duszpasterskiego, a następnie odwiedził najciężej chore dzieci na oddziale Intensywnej Terapii, modląc się i dodając otuchy rodzicom i opiekunom.

[ks. Lucjan Szczepaniak SCJ]

Źródło: http://kapelaniausd.republika.pl/dzien_chorego_2017.html

Foto: Archiwum Kapelanii USD