Kapelan poświęcił lądowisko przy szpitalu

KAPELANIA I SZPITAL CZEKAJĄ NA PAPIEŻA

Ks. Lucjan Szczepaniak SCJ poświęcił nowe lądowisko znajdujące się przy budynku Szpitala Uniwersyteckiego CM UJ w Krakowie. Być może 29 lipca wyląduje na nim papieski helikopter.

 

Otwarte i poświęcone lądowiska helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego już funkcjonuje od ponad miesiąca. Jest ono zintegrowane ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Dzięki niemu możliwy jest o wiele szybszy i bezpieczniejszy transport chorych dzieci, co ma ogromne znaczenie w przypadku stanów zagrażających ich życiu.

Lądowisko poświęcił ks. Lucjan Szczepaniak SCJ (Kapelan USD w Krakowie), a otwarcia dokonał dr hab. Maciej Kowalczyk /Dyrektor USD w Krakowie/. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz i pracowników Szpitala, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Krakowa oraz Chemobudowy-Kraków, która zrealizowała ten projekt.

Papież Franciszek odwiedzi Uniwersytecki Szpital w piątek 29 lipca. 25 lat temu w drodze do Częstochowy na spotkanie z młodzieżą całego świata, szpital i leczone w nim dzieci odwiedził papież Jan Paweł II.

Podczas pobytu w szpitalu papież Franciszek spotka się z leczonymi w tym miejscu małymi pacjentami, którzy chcą mu podarować księgę z wykonanymi przez siebie rysunkami. Nawiedzi także szpitalną kaplicę nieustannej adoracji Najświętszego Sakramentu, w której od 1986 r. znajduje się słynący łaskami, ukoronowany w 2001 r. obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Papież ma otrzymać jego kopię.

Program wizyty Ojca Świętego Franciszka w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie: Piątek, 29 lipca 2016 r., godz. 16.30 - przyjazd

W holu jest zgromadzonych około 50 chorych dzieci z rodzicami.

1. Przemówienie Ojca Świętego.

2. Prywatna wizyta w wybranych miejscach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

3. Modlitwa w Kaplicy szpitalnej.

 

Zdjęcia: B. Leszczyńska

---------------------------

Posługa duchowa w szpitalu funkcjonuje od początku jego istnienia, czyli 1965 r. Oficjalne duszpasterstwo chorych w formie samodzielnej Kapelanii pw. NMP Nieustającej Pomocy z kaplicą, kancelarią i biblioteką religijną powstało 26 sierpnia 1995 r., a pierwszym duszpasterzem tego miejsca został ks. dr hab. Lucjan Szczepaniak, sercanin.

Codziennie w kaplicy odprawiana jest Msza św. dla wszystkich, a Komunia św. jest roznoszona na oddziały. Kaplica ma od 1996 r. przywilej wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu. W czerwcu 2014 r. zostały umieszczone tutaj relikwie św. Jana Pawła II. Oprócz kapelana, zespół duszpasterski składa się z asystentki pastoralnej (s. dr Bożena Leszczyńska OCV), która także pelni posługę nadzwyczajnego szafarza Komunii św. oraz dwóch katechetek.

 

 

 

 

{gallery}2016/ladowisko{/gallery}