W tym roku w pięciu (przeważnie sercańskich) parafiach po raz piąty zbierali datki na rzecz misji kolędnicy misyjni. W zbieraniu pomagały im kolorowe stroje i przebrania, wesoły śpiew kolęd i gra na instrumentach. Po Mszy świętej na ulice Krakowa, Bytowa i Mądrzechowa wyszły dzieci w towarzystwie rodziców i nauczycieli, młodzież z gimnazjum i wiele innych osób, którym spodobało się połączenie polskiej tradycji okołoświątecznego kolędowania i zbierania na misje. 

Kolędnicy misyjni odwiedzali mieszkańców swoich parafii, śpiewali dla nich i wraz z nimi, rozdawali pierniczki oraz „Raporty”, w których szczegółowo opisana jest charytatywna działalność Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów. A mieszkańcy otwierali nie tylko drzwi swoich domów, ale także swoje serca na potrzeby ubogich.

Mróz był tęgi, przydała się więc serwowana „na trasie” gorąca herbata. Wieczorem na wszystkich czekał poczęstunek. Przegryzając łakocie kolędnicy mogli się nieco pokrzepić i obejrzeć na prezentacji zdjęcia tego, co w dalekich krajach udało się wybudować dzięki ich styczniowym staraniom. A udało się już wybudować domy dla Filipińczyków, którym dach nad głową zabrał w 2011 tajfun Sendong, ukończyć budowę przedszkola w Opol na Filipinach i przychodni zdrowia w Butembo w Kongu.

Owoce misyjnego kolędowania 2017 są imponujące – udało się zebrać 10 450 złotych, a więc w Czadzie,w parafii, w której pracuje sercanin ks. Marian Wenta, stanie kolejna studnia! To wielki dar dla mieszkańców tego subsaharyjskiego kraju, w którym stojąca w wiosce studnia z zdatną do picia wodą jest na wagę złota. Ten dar nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie w tegorocznych „kolędników misyjnych” wielu osób: dzieci i młodzieży, nauczycieli, katechetów i księży oraz mieszkańców, wkładających ofiary do puszek kolędników oraz przelewających je później na konto Sekretariatu.

Kolędnikom z parafii pw. św. Filipa w Bytowie, św. Katarzyny w Bytowie, św. Jana Pawła II w Mądrzechowie, Matki Bożej Fatimskiej w Krakowie, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie oraz mieszkańcom tych parafii, którzy zostali hojnymi darczyńcami na rzecz budowy studni w Czadzie dziękujeMY!

Źródło: http://zbieramto.pl/kolednicy-misyjni-2017-wybudowali-studnie/

Fot. ks. Piotr Chmielecki SCJ