Msza święta, podczas której Théophile Mbopda SCJ przyjął święcenia prezbiteratu rozpoczęła się punktualnie o godzinie 9.oo w sobotę 28 stycznia 2017 roku. Uroczystość miała miejsce w katedrze pw. Niepokalanego Serca Maryi. Święceń udzielił biskup Dieudonné Espoir Atangana z diecezji Nkongsamba. Wokół neoprezbitera zgromadzili się liczni przybyli współbracia i inni kapłani z innych diecezji Kamerunu. Grupa wiernych, którzy przybyli z daleka i bliska, była również bardzo liczna.

W swojej homilii biskup Atangana przypomniał wszystkim obecnym na Mszy o wymaganiach, jakie stawia przed nami wiara, która wyrosła na wierze Abrahama. Jego wiara była wystawiona na próbę, gdy Bóg zarządał ofiary z życia umiłowanego syna - Izaaka. "Bóg nie jest okrutny, gdy prosi, aby oddać mu swego syna na służbę kapłańską" - powiedział zwracając się do rodziców nowego kapłana. "Bóg pierwszy oddał swego Syna w ofierza za nas, dla naszego zbawienia. Oddanie swego życia na służbę Bogu jest aktem wiary. Misja kapłańska jest jak niebezpieczne morze. To prawda, że przyjdą burze i sztormy, ale Jezus ma moc uciszyć burze. Dlaczego mielibyśmy się bać? Musimy zostać Mu wierni."

Niezwykła uroczystość zakończyła się wspólnym świętowaniem, podczas którego przybyli goście składali młodemu kapłanowi życzenia i podarunki, aby w ten sposób wspomóc go na początku jego kapłańskiej posługi.

Następnego dnia ks. Théophile Mbopda SCJ odprawił swoją pierwszą Mszę świętą w sanktuarium Najświętszego Serca Jezusowego w Nkongsamba. Wokół niego zgromadzili się współbracia. Pierwsze kroki jako kapłan są bardzo ważne, ale są to zarazem trudne kroki. Neoprezbiter może jednak liczyć na pomoc współbraci. Z pewnością z pomocą Chrystusa będzie coraz mocniejszy w swym powołaniu. Jak powiedział Jezus: "Wystarczy ci mojej łaski. Moc w słabości się doskonali" (2 Kor 12, 9).

[ Fr. Hervé Ndeffeu Fogang SCJ ]

Źródło: http://www.province-cmr.net/index.php/activites/evenements/298-ordination-presbyterale-du-p-theophile-mbopda