W czwartek, 17 listopada 2016 r., wielka radość wypełniła serca wszystkich sercanów mieszkających w Scholastykacie w Jogjakarta (Indonezja). Tego dnia podczas uroczystej Mszy świętej, w obecności licznie zgromadzonych współbraci, Przełożony prowincji Indonezyjskiej, ks. Alexander SaptaDwiHandoko SCJ, wprowadził w posługę lektora i akolity czterech alumnów: Antonius Edi Prasetyo SCJ; Fidelis NunungTriatmoko SCJ; BonifaciusJuspaniLasse SCJ i Antonius Tugiyatno SCJ.

We wprowadzeniu do Mszy Rektor scholastykatu, ks. Tri PriyoWidharta SCJ, opowiedział refleksje poczynioną przez alumnów podczas ich trzydniowego skupienia, jakie przeżywali przed tą uroczystością. Wprowadzenie w posługę lektora i akolity odczytują oni jako potwierdzenie powołania, którym zostali obdarzeni, i zachęta do dalszej drogi w stronę kapłaństwa. Jeden z alumnów powiedział, że zostanie lektorem jest dla niego "podjęciem jeszcze większej odpowiedzialności za swoje powołanie". Inny napisał, że ta uroczystość będzie okazją do jeszcze głębszego i radośniejszego przylgnięcia do Boga.

Dla nowych lektorów i akolitów była to jeszcze jedna okazja, by potwierdzić swoją wolę i raz jeszcze pozytywnie odpowiedzieć na Boże wezwanie. Poprzez pełnioną służbę mają przybliżyć ludziom wokoł łaskę Pana i ukazać im oblicze Boga.

Ks. Sapta w swej homili wyjaśnił motywy dlaczego w ich prowincji wprowadzenie w posługi lektoratu i akolitatu dokonuje się później, tzn. już po ślubach wieczystych. "Jest tak dlatego, aby podkreślić związek tych posług z sakramentem święceń, gdyż - jak powiedział Prowincjał - jest to przygotowanie do posługi pastoralnej, z którą to próbą muszą zmierzyć się po opuszczeniu Scholastykatu". Po drugie Zarząd wierzy, że to wydarzenie da nowe siły tym, którzy kroczą ku kapłaństwu.

Msza święta została ubogacona pięknymi głosami seminaryjnego chóru. Po zakończonej uroczystości wszyscy zgromadzili się w refektarzu, aby kontynować świętowanie podczas kolacji.

[Yohanes de BrittoJorgi SCJ]

Więcej informacji na stronie generalnej Zgromadzenia www.dehon.it

English

Italiano