Z wielką radością i dumą komunikujemy, że kolejna parafia zechciała skorzystać z naszej propozycji wspierania misji jaką jest projekt „Parafia z misją”. Ten zaszczytny tytuł nosi od niedawna Parafia Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lublinie. W piątek i sobotę (28-29 lipca 2017 r.) tamtejsi parafianie wzięli udział w zbiórce surowców  wtórnych, a w niedzielę przeprowadziliśmy po Mszach świętych akcję „srebro na wagę złota” czyli zbiórkę srebrnej i złotej biżuterii oraz kiermasz krzyżyka sercańskiego.

Trzeba uczciwie przyznać, że misyjny „mega weekend” był przygotowywany wiele miesięcy. Zaczęło się od zaproszenia do współpracy z parafią ze strony ks. wikariusza Emila Mazura. Z księdzem Emilem znamy się dzięki zbiórce srebra i złota w Piaskach czyli jego poprzedniej placówce duszpasterskiej. Warto tu wspomnieć, że do parafii w Piaskach należy „rekord Polski” pod względem zakupionych krzyżyków sercańskich, ponad 200 sztuk.

Aby przeprowadzić dość skomplikowaną logistycznie akcję w parafii potrzebne było również sporo zaangażowanie ze strony pracowników Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów. Najpierw w niedzielę 23 lipca kazania na wszystkich Mszach świętych wygłosił ks. Piotr Chmielecki SCJ tłumacząc również, co i kiedy będzie zbierane na rzecz budowy studni w Batchoro w Czadzie. Parafialnie po wyjściu z kościoła otrzymywali również ulotkę z informacją o terminach zbiórek i rodzaju potrzebnych surowców.

W pierwszej kolejności  w piątek i sobotę zbierane były „śmieci”: makulatura, złom metalowy, elektrośmieci, „dobra moneta” i klocki LEGO. Szybko okazało się, że liczba dostarczonych elektrośmieci przerosła nasze możliwość magazynowe. Podstawiony przez firmę recyklingową samochód marki Lublin błyskawicznie zapełnił się, a kolejny został podstawiony przez właściciela firmy w sobotę, ale i on okazał się niewystarczający. Na szczęście ks. Emil udostępnił na magazyn swój garaż ;). Papieru było również dużo, ale w tym przypadku olbrzymi kontener „wytrzymał”. Zebraliśmy następujące ilości surowców: 5050 kg makulatury, 3100 kg elektrośmieci, 800 kg złomu, 10 kg „dobrem monety” i kilogram klocków LEGO.

Zwieńczeniem zbiórek było niedzielne zbieranie srebra i złota oraz kiermasz krzyżyka sercańskiego. Otrzymaliśmy 583 gramy srebra, 13 gramów złota oraz 93 krzyżyki znalazły nabywców. Podsumowanie wszystkich darowizn wyrażone w złotówkach dało 8479 zł. Kolejny weeknd zbiórki surowców na Zbożowej w Lublinie odbędzie się 21-22 października. Już tak niewiele potrzeba, aby mogła powstać kolejna studnia w Czadzie!

I na koniec trzeba podkreślić WIELKIE zaangażowanie miejscowej młodzieży, która z entuzjazmem pracowała przy „śmieciach”, co można zobaczyć na przygotowanym przez nas filmie. Bóg zapłać!

Źródło: http://zbieramto.pl/misyjny-mega-weekend-kolejna-studnia-w-budowie/