Przełożony generalny naszego Zgromadzenia, ks. Heiner Wilmer SCJ, 16 lutego 2017 r. dotarł do Republiki Demokratycznej Konga. W prowadzonej wizytacji kanonicznej towarzyszy mu ks. Léopold Mfouakouet SCJ, radny generalny odpowiedzialny za kontynent afrykański.

Po przyjeździe do Konga zostali przyjęci przy parafii św. Gabriela w Centrum im. bpa Grison, które było pierwszą sercańską placówką w tym kraju (wówczas Kongo Belgijskie). Po przybyciu zostali gorąco powitani  nie tylko przez przełożonego prowincji kongijskiej, ks. Zenona Sendeke SCJ, ale towarzyszyła mu liczna grupa współbraci, którzy wraz z młodzieżą przygotowali radosne śpiewy i tańce. Następnie udali się w miejsce niezwykle ważne z punktu widzenia historii naszego Zgromadzenia i Kościoła w Kongo - na grób bpa Grison. Ks. Gabriel Grison SCJ był pierwszym sercaninem, który przybył do tego położonego w sercy Afryki kraju. Założona przez niego w 1897 r. misja była zarazem początkiem ewangelizacji miejscowej ludności. To na fundamencie tej misji wyrosły trzy ogromne diecezjie: Kisangani, Wamba i Beni-Butembo.

W słowach powitania, które do Ojca Generała skierował ks. François Muway SCJ, sekretarz prowincjalny, przywołał dwa fakty z życia ks. Grison. Na imię zakonne ks. Grison wybrał imię Gabriel, które nosi także Archanioł zwiastujący Maryi Boży plan zbawienia. Każdy misjonarz, który wyrusza aby głosić imię Chrystusa, jest niczym Archanioł Gabriel, który zwiastuje Dobrą Nowinę. Ks. François przywołał także słowa ks. Grison, który miał powiedzieć, że nie da się głosić prawdy krzyża Chrystusowego, jeśli sami nie będziemy go dźwigać na własnych ramionach.

Początki sercańskiej misji były niezwykle trudne. Nasza obecność w Kongo została naznaczona krwią misjonarzy, którzy zginęli w czasie rewolty w 1964 r. Jednak obecnie nasza misja rozwija się bardzo dynamicznie i przynosi obfite owoce w postaci licznych powołań. Prowincja kongijska liczy ponad 60 kapłanów i braci zakonnych pracujących w blisko dwudziestu placówkach. Ponadto w procesie formacji uczestniczy blisko 100 młodych chłopców na różnych etapach drogi życia zakonnego: w postulacie, nowicjacie i na studiach filozoficzno-teologicznych.

Składając wieniec kwiatów u stóp grobu bpa Grison została wzniesiona cicha modlitwa przez wstawiennictwo Maryi z prośbą o opiekę i błogosławieństwo dla całej kongijskiej prowincji, która aktualnie przygotowuje się do corocznego zgromadzenia prowincjalnego. W kilku słowach ks. Heiner Wilmer podziękował za - jak się wyraził - "sympatyczne i uroczyste powitanie" oraz za wkład prowincji w życie całego Zgromadzenia Księży Sercanów.

[ks. François Muway SCJ]

Więcej na stronie generalnej Zgromadzenia: www.dehon.it