Ekonom generalny w Prowincji Amerykańskiej

PRACOWITA WIZYTA

W czerwcu w Prowincji Amerykańskiej przebywała delegacja Komisji Generalnej Finansów Zgromadzenia. Przewodniczył jej ekonom generalny ks. Luca Zottoli SCJ.

 

Była to pierwsza wizyta ekonoma generalnego w Prowincji Amerykańskiej od czasu objęcia przez niego w tym roku urzędu. W podróży i rozmowach towarzyszyli mu Aldo Ivaldiego, asystent i Jesús Valdezate z Hiszpanii, członek Komisji Finansów.

Jednym z celów wizyty w różnych placówkach sercanów było poznanie sposobów pracy Prowincji Amerykańskiej z dobroczyńcami i zdobywania środków na rożne projekty i dzieła. Stąd było spotkanie z osobami zajmującymi się public relations, marketingiem, promowaniem Zgromadzenia i jego duchowości.

W ostatnich dniach swej wizyty goście odwiedzili popularną w całej południowej Dakocie Indian School prowadzonej przez sercanów.

Szkoła została założona w 1927 roku przez ks. Henry'ego Hogebach z Niemiec, a obecnie jest zarządzana przez sercanów. Do szkoły mogą uczęszczać nie tylko potomkowie Indian i katolicy, ale też dzieci i młodzież innych wyznań.

Dewizą szkoły jest troska o kształtowanie w uczniach przymiotów umysłu, ciała, serca i ducha. Dzieci uczestniczą w Mszy św. w niedziele i nabożeństwach w różnych okresach w ciągu roku. Biorą udział w chórze, są ministrantami, lektorami. Wyjeżdżają na wspólne obozy.

Na terenie Indian School znajduje się duże centrum edukacyjne AKTA Lakota Museum, przedstawiające bogatą historię i kulturę Indian. Muzeum jest miejscem odwiedzin wielu wycieczek z innych regionów Stanów Zjednoczonych; umożliwia poznanie życia i zwyczajów Indian. Jest hołdem dla plemienia Siuksów, oferując wyjątkową wystawę dla turystów pragnących poznać kulturę Lakota.

W odwiedzinach Indian School ekonomowi generalnemu towarzyszyli: ks. Jesús Valdezate (członek prowincji hiszpańskiej, który zasiada w Komisji Finansów), ks. Stephen Huffstetter, radny generalny i ks. Aldo Ivaldiego, asystent ekonoma generalnego. Wszyscy zapoznali się z program rozwoju szkoły.

 

[AS]