W Światowym Dniu Chorego, 11 lutego 2017 r., w parafii św. Romana w Carnaxide (Portugalia) miała miejsce publiczna prezentacja książki pt. "Troska jako relacja pomocy. Refleksja teologiczno-etyczna nad zagadnieniem opieki" ("O Cuidar como Relação de Ajuda. Para uma ética Teológica do cuidar.") autorstwa ks. Antonino Gomes de Sousa SCJ.

Prezentację prowadziła Maria de Belém Roseira, była minister zdrowia i dyrektorka Domu Miłosierdzia, oraz ks. José Agostinho Sousa SCJ, przełożony prowincji portugalskiej.

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze w gronie przyjaciół oraz osób zainteresowanych tym tematem. Wszyscy uczestnicy byli zgodni, że pomoc drugiemu człowiekowi wymaga dostrzeżenia różnych wymiarów jego człowieczeństwa. Nikogo zatem nie dziwił fakt, że publikacją tej książki zainteresowała się redakcja Caritas. Podczs spotkania autor opowiedział o drodze, która zaprowadziła go do wydania tej pozycji. Początkowo był to jedynie temat pracy naukowej, jednak z czasem doszedł do wniosku, że może stać się pomocą dla wszytkich, którzy niosą pomoc innym ludziom.

Po zakończonej prezentacji książki i rozdaniu wielu autografów, ks. Antonio odprawił swoją pierwszą Mszę świętą w miejscowych kościele, w którym wcześniej posługiwał jeszcze jako seminarzysta. Było to piękne i emocjonujące popołudnie, zakończone niezwykle życzliwym przyjęciem neoprezbitera przez lokalną wspólnotę parafialną. Pozostaje mieć nadzieję, że ks. Antonio użyczy swoich rąk i ust, by orędzie o miłości Serca Jezusowego dotarło do jak największej liczby dusz.

Źródło: http://www.dehonianos.org/portal/apresentacao-do-livro-do-padre-antonino-gomes-de-sousa/