W najstarszej męskiej wspólnocie zakonnej na terenie diecezji tarnowskiej, w Szczyrzycu, gdzie od XIII wieku istnieje opactwo cystersów, rozpoczęła się peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Wizerunek przybył do Szczyrzyca z diecezji krakowskiej 17 marca 2017 r. Razem z konwentem cystersów ze Szczyrzyca i Wąchocka obraz Matki Bożej witał bp Andrzej Jeż oraz księża i bracia zakonni z zakonów i zgromadzeń męskich działających na terenie diecezji tarnowskiej.   

Po powitaniu przed kościołem klasztornym obraz został uroczyście wniesiony do świątyni, gdzie opat Dominik Chucher zawierzył wspólnotę mnichów opiece Matki Bożej.

Wśród wielu próśb, jakie będziemy przedstawiać Matce Bożej, jedna jest szczególnie ważna. To prośba o nowe powołania zakonne – mówi opat.

Mszy św. koncelebrowanej przez opatów Dominika Chuchera ze Szczerzyca, Eugeniusza Augustyna z Wąchocka, ojców i księży, z udziałem braci zakonnych, kleryków i wiernych przewodniczył bp Andrzej Jeż. – Dziedzictwa, które zakony wniosły w dzieje Polski, nie da się wykreślić, zapomnieć, ponieważ praca zakonów i zgromadzeń zakonnych legła u podstaw samej państwowości, kultury i cywilizacji w Polsce. Liczymy, że i dzisiaj zakony będą spełniać tę ewangelizacyjną i zarazem kulturotwórczą rolę – mówił w homilii bp Jeż.

Zaprosił zakonników do współtworzenia dzieła V Synodu Diecezjalnego.

Wielu z was pochodzi z tej diecezji, ale życie w zakonie według konkretnego charyzmatu pozwala inaczej niż innym spojrzeć na duchowy obraz naszej diecezji. Inni przyszli do nas z zewnątrz. Mają więc zupełnie inne doświadczenie Kościoła, z którego wyszli. Ufam, że pomożecie nam zobaczyć zagrożenia, ale i docenić wartości, które stanowią o sile Kościoła tarnowskiego – zwracał się do zakonników biskup.

Przed błogosławieństwem ks. Tadeusz Gniewek SCJ, delegat KWPZM ds. zakonów męskich w diecezji tarnowskiej, podziękował:

  • Jego Ekscelencji biskupowi Andrzejowi Jeżowi - ordynariuszowi tarnowskiemu - za przewodniczenie dzisiejszej Eucharystii i skierowane do nas słowo Boże.
  • Ks. Piotrowi Ciepłakowi MS - Ekonomowi Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich za przywiezienie obrazu i trwanie na modlitwie.
  • Ojcu Opatowi O. Dominikowi Chucherowi i czcigodnym i drogim Ojcom Cystersom za przygotowanie dzisiejszej uroczystości i zaproszenie do klasztornego refektarza.
  • Księdzu doktorowi Zbigniewowi Krzyszowskiemu - wikariuszowi biskupiemu ds. zakonnych za obecność i troskę jaką kieruje w stronę Osób konsekrowanych w diecezji.
  • Ojcu Opatowi Eugeniuszowi Augustynowi z Wąchocka, ojcom i księżą, braciom zakonnym, klerykom i wiernym obecnym na dzisiejszej liturgii.

Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej będzie trwała w diecezji tarnowskiej do 24 kwietnia 2017 r. i zakończy się w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pilźnie.

 

Więcej zdjęć na stronie Gościa Niedzielnego: http://tarnow.gosc.pl/gal/spis/375465 2 .Nawiedzenie-w-Szczyrzycu

 

Do wiadomości podał ks. Tadeusz Gniewek SCJ, delegat KWPZM ds. zakonów męskich w diecezji tarnowskiej.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości ks. Zbigniewa Wielgosza, kierownika oddziału Tarnowskiego Gościa Niedzielnego /FOTO GOŚĆ