Internet jako cyberprzestrzeń – poszukiwanie treści i możliwość stworzenia wspólnego zbioru zainteresowań jako pomost w komunikacji, który pomógłby nawiązać dialog wychowawczy w procesie formacji zakonnej, w zbudowaniu więzi, którą tradycyjnie nazywamy relacją mistrz-uczeń. Oto jedna z myśli zrodzonych na tegorocznym spotkaniu magistrów nowicjatów i wychowawców postulatów zakonnych, które odbyło się w dniach 11-14.02.2019 r. w Domu Pielgrzyma przy Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu. Reprezentowali oni ponad dwadzieścia zakonów i zgromadzeń męskich w Polsce.

Gospodarzami tegorocznego spotkania byli redemptoryści, którzy na co dzień posługują przy tamtejszym Sanktuarium. Tematem przewodnim tego spotkania były: Media i komunikacja na pierwszych etapach formacji podstawowej. Zjazd rozpoczął o. Janusz Sok CSsR, Prowincjał Redemptorystów, który pełni jednocześnie funkcję przewodniczącego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich.

W pierwszym roboczym dniu uczestnicy zjazdu zwiedzili Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II oraz Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Tam odbyły się specjalnie dla nich przygotowane wykłady prowadzone przez o. Dariusza Drążka CSsR i p. dr. Tomasza Kowalskiego. Tematyka dotyczyła teorii komunikacji, podstawowych wiadomości o świecie mediów oraz zagrożeniach płynących z Internetu. W bloku popołudniowym, jak przystało na magistrów nowicjatów, uczestniczyli w Koronce do Bożego Miłosierdzia oraz zwiedzili imponującą siedzibę Radia Maryja i TV Trwam. Przy tej okazji dało się zauważyć wielu młodych ludzi zaangażowanych w proces tworzenia informacji i medialną pomoc społeczną. Rozmowy niedokończone w TV Trwam i Radiu Maryja w temacie: Wychowanie do wyrzeczeń i poświęcenia stały się niezwykłą okazją do uczestniczenia w programie telewizyjnym na żywo. Dla większości było to pierwsze tego typu doświadczenie w życiu.

Kolejny dzień był nie mniej pracowity. Uczestnicy spotkania wzięli udział w wykładach prowadzonych przez o. Jacka Zdrzałka CSsR – wieloletniego formatora zakonnego w Prowincji Warszawskiej Redemptorystów i byłego pracownika KAI. Uzupełniane one były dyskusjami w małych grupach. Zajęcia te pt.: Korzystanie z Internetu i nowoczesnych technik komunikacji w początkowych etapach formacji, podzielone były na dwa bloki: pozytywy i zagrożenia. Wieczorem wychowawcy uczestniczyli w Nieustannej Nowennie ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Eucharystii w kościele św. Józefa, który jest jednocześnie Sanktuarium MB Nieustającej Pomocy. Modlitwie przewodniczył ks. bp Jacek Kiciński CMF, pełniący funkcję przewodniczącego Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego przy Konferencji Episkopatu Polski.

Przez wszystkie dni towarzyszyła uczestnikom gościnność toruńskiej wspólnoty redemptorystów, którzy zapraszali na spotkanie braterskie do klasztoru. Był także czas na wspólną modlitwę Liturgią Godzin, adorację Najświętszego Sakramentu i Eucharystię. Ostatniego dnia br. Paweł Flis ALB, albertyn – delegat Konsulty Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich ds. formacji przedstawił dotychczasowe prace Konsulty i wprowadził w planowane wydarzenia. Ks. bp Jacek Kiciński CMF, klaretyn z Wrocławia, poprowadził wykład na temat najistotniejszych elementów formacji permanentnej w życiu konsekrowanym. Zaplanowano również przyszłoroczne spotkanie, które odbędzie się u Księży Misjonarzy w Krzeszowicach w dniach 10-13.02.2019 r. i podejmie zagadnienia związane z seksualnością w procesie formacyjnym.

Zakończone spotkanie stało się też okazją do wymiany doświadczeń na polu formacyjnym, poszerzenia swojej wiedzy w przestrzeni tematu spotkania, ale także możliwością lepszego poznania środowiska osób odpowiedzialnych za początkowe etapy formacji podstawowej w męskich zakonach i zgromadzeniach zakonnych w Polsce. Redemptorystom z Torunia i środowisku zbudowanemu wokół Radia Maryja składamy serdeczne podziękowania.

o. Łukasz Listopad CSsR, o. Mariusz Chyrowski CSsR

foto: ks. Franciszek Bąk SVD, o. Mariusz Chyrowski CSsR

Źródło: https://www.redemptor.pl/relacja-ze-spotkania-wychowawcow-postulatow-i-nowicjatow/