Dzisiaj, tj. 6 lutego 2017 roku, swoje prace rozpoczęła komisja przygotowująca najbliższą Konferencję Generalną. Członkowie komisji zgromadzili się w siedzibie Kurii generalnej, aby przygotować to ważne spotkanie, które odbędzie się w lipcy przyszłego roku na Filipinach. W skład komisji wchodzą: ks. John Karl Cabaluna SCJ (PHI), ks. Grzegorz Piątek SCJ (POL), ks. Carlos Lobo SCJ (MOZ), ks. Quang Nguyen SCJ (USA) i ks. Joao Carlos Paschoalim SCJ (BSP).

Przełożeni wyżsi, którzy obradowali w Rzymie na początku grudnia 2016 roku, zatwierdzili zaproponowany temat, czas i miejsce spotkania. „Miłosierdzie i społeczna nauka Kościoła” to roboczy tytuł najbliższej Konferencji, której dokładny temat zostanie określony przez komitet organizacyjny, który właśnie rozpoczął swoją pracę.

Do komitetu organizacyjnego należeć będzie znalezienie właściwego obiektu. Jako jeden z warunków wskazano, aby miejsce konferencji było oddalone od stolicy kraju, Manili, nie więcej niż 90 minut drogi. Nie określono jeszcze dokładnej daty, ale ustalono ramy czasowe, które obejmują dni od 18 do 28 lipca 2018 r., aby każda jednostka, prowincja czy region, zarezerwowały ten czas w swoim kalendarzu.