Młodzież sercańska (HDM) z parafii gdzie pracują sercanie na jubileuszowym – 10. spotkaniu katolickiej młodzieży Chorwackiej w Vukowarze. – 29- 30 kwietnia 2017.

W sobotę 29 kwietnia i w niedziele dnia następnego w bohaterskim mieście Vukowarze ( w czasie wojny domowej miasto to było całkowicie zniszczone od bomb i grantów jakie na to miasto wystrzelili Serbowie ) odbyło się spotkanie młodzieży katolickiej (Susret hrvatske katoličke mladeži - SHKM 2017) z całej Chorwacji i młodzieży zza granicy (Bośnia i Hercegowina, Niemcy, Austria i gdzie żyją Chorwaci). Spotkanie odbyło się pod hasłem: Chrystus, nadzieja nasza! Było to jubileuszowe spotkanie, bo już X (odbywa się co trzy lata w jednej z diecezji). W spotkaniu wzięło udział prawie 30.000 młodych.

Młodzież z parafii gdzie pracują księża Sercanie (Zagrzeb - Trnovčica, Kutinska Slatina i Požeške Sesvete) udała się na parafie które chętnie nas przyjęły – ugościły. Młodzież z Zagrzebia i z Kutinskiej Slatiny była w parafii Viškovci pod wezwaniem św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty. A młodzież z Požeških Sesveta była w parafii Sikirevci pod wezwaniem św. Mikołaja, biskupa. Razem 70. osób – członków HDM-a (młodzieży sercańskiej). Razem z młodzieżą w spotkaniu brali udział ks. Marko Šop SCJ , ks. Tomasz Cybula SCJ i ks. Andrzej Wośko SCJ , ojciec duchowny młodzieży sercańskiej w Chorwacji. Podróż trwała trzy godziny do miejsca pobytu (Zagrzeb – Viškovci).

Po drodze w kościele parafialnym pod wezwaniem Alojzego Stepinaca – Kutinska Slatina o godzinie 11.00 odprawiliśmy wspólną Mszę świętą w której wzięła udział młodzież z Trnovčici i Kutinskiej Slatiny. Młodzież z Požeških Sesveta miała swoja spotkanie przed wyjazdem u siebie.

W czasie podróży każdy z nas wylosował sobie karteczkę z nazwiskiem i imieniem jednego z uczestników i w ten sposób został „Aniołem stróżem“ tej osobie przez te dwa dni. Anioł Stróż modlił się i darzył dobrocią „wylosowanego“.

W parafiach gdzie młodzież przybywała pierwszego dnia odbyły się modlitewne spotkania z młodzieżą parafialną. Potem odbyły się katechezy na temat: Chrystus, nadzieja nasza! Podczas trzeciej części spotkania grupy przedstawiły się gospodarzom. Tegoż samego wieczoru odbyła się wspólna zabawa. Gospodarze przygotowali się dobrze. Około godziny 22. udaliśmy się na nocleg. Spaliśmy po rodzinach, które nas radośnie przyjęły.

W niedziele 30 kwietnia wstawanie o godzinie 6.00 rano. Po krótkiej modlitwie i śniadniu udaliśmy się do miasta Vukovaru. Z całej Chorwacji i poza jej granicy od samego poranka aż do Mszy świętej młodzież przybywała autobusami i innymi środkami lokomocji na spotkanie.

Nasza podróż trwała godzinę czasu. Zostaliśmy skierowani do centrum miasta. Mieliśmy bardzo ładnie miejsce. Tuż przy hotelu „Dunav“ i bardzo blisko rzeki o tej samej nazwie (Dunaj).

Zanim udaliśmy się na miejce wspólnej modlitwy całą grupą szliśmy ulicami miasta. Na samym początku grupy mieliśmy transparent z naszym ojcem Dehonem i symbolem sercanów i HDM (młodzież sercańska). Było pięknie!

W jednym momencie spotkaliśmy biskupa diecezji Varaždin JE Josipa Mrzljaka. Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Ucieszyliśmy się bardzo, bowiem biskup Mrzljak urodził się w Vukowarze. Bogu dzięki i za to spotkanie. HDM – to ma szczęście!

Dzisiaj prawie każdy młody człowiek posiada telefon komórkowy, więc wielu z nich zrobiło nam zdjęcie, a tym samym informacja o HDM-ie przenosiła się dalej.

O godzinie 11.30 rozpoczeła się uroczysta Msza święta której przewodniczył arcybiskup Djuro Hranić, ordynariusz Đakova. Byli obecni prawie wszyscy tutejsi biskupi. Kazanie wygłosił sam gospodarz. Kaznodziej trzymał się hasła: Chrystus, nadzieja nasza!Drodzy młodzi – pytał – kto jest waszą nadzieją? “ I podpowiedział zgromadzonej młodzieży: „ Chrystus jest nadzieją naszą!

Na końcu uroczstości przewodniczący Episkopatu Chorwacji arcybiskup Zelimir Puljić ogłosił, że za trzy lata, awięc w 2020 roku, XI spotkanie katolickiej młodzieży chorwackiej odbędzie się w stolicy Chorwacji – Zagrzebiu. Kardynał Josip Bozanić – arcybiskup Zagrzebia - zaprosił młodzież do siebie mówiąc: „ czekamy was w mieście gdzie znajduje się grób błogosławionego Alojzego Stepinaca, męczenika “. Młodzież odpowiedziała gromkimi oklaskami i śpiewem.

Spotkanie trasmitowała chorwacka Televizija i Radio (HRT).

Po koncercie, który trwał od godziny 18. do 20.00, udaliśmy się do swoich parafii.

Bardzo serdecznie dziękujemy Jelenie Vuković, która prowadzi HDM i wszystkim jej pomocnikom-animatorom HDM za piękne przygotowanie i udział całej grupy HDM w X spotkaniu CHKM w Vukowarze. … per Cor Mariae – Vivat Cor Jesu!

[ks. Andrzej Wośko SCJ]

Więcej zdjęć na facebook'owym profilu Chorwackiej Młodzieży Sercańskiej (Hrvatska Dehonijanska Mladež)