Na początku stycznia (20-22.01.2017) w Neapolu (Włochy) spotkali się młodzi związani z "Sercańskim Wolontariatem Misyjnym". Gwałtowny spadek temperatury, który dotknął Europę, nie zmroził entuzjazmu młodych ludzi. W sumie zebrało się ponad 40 osób z całej Europy. Najliczniejsza grupa przyjechała z Hiszpanii, gdzie wolontariat misyjny jest mocno rozwinięty. Ponadto przyjechali przedstawiciele Włoch, Portugalii i po raz pierwszy Niemiec. Wśród uczestników nie zabrakło również wolontariuszy z Polski. Naszą prowincję reprezentowali Natalia Paszko i Damian Szczypczyk z Krakowa, którzy mają już za sobą doświadczenie misyjne. Latem 2016 roku udali się bowiem do Albanii, gdzie pracują sercanie z południowej prowincji włoskiej (ITM). Wraz z nimi w Albanii byli wówczas Natalia Lińczowska ze Stadnik oraz kl. Wojciech Bochenek SCJ.

21 stycznia rozpoczął się Eucharystią, której przewodniczył ks. Gianni, odpowiedzialny za wolontariat w południowej prowincji Włoch i koordynator spotkania. Ranek był poświęcony świadectwu wolontariuszy, którzy byli na misji w ubiegłym roku.  Natalia i Damian z Polski opowiadali o swoich doświadczeniach w Albanii. Młodzi ludzie mogli dowiedzieć się również o projektach Wolontariatu Sercańskiego przed wyborem miejsca docelowego, do którego udadzą się latem tego roku. Mieli także okazję spotkać się z ojcem Alexem Zanotelli, misjonarzem Kombonianinem i byłym dyrektorem czasopisma "Nigrizia", do którego w dalszym ciągu pisze artykuły. Podczas spotkania panowała atmosfera jedności, modlitwy i przyjaźni. Oprócz części formalnej nie zabrakło czasu, aby poznać historię Neapolu. Odwiedzili m.in. serce miasta, zobaczyli katakumby San Gaudioso i bazylikę Santa Maria della Salute. Ponieważ Neapol to ojczyzna pizzy uczestnicy zakończyli dzień smakując ten znany na całym świecie przysmak, a kibice piłkarscy mogli obejrzeć mecz Fiorentina-Napoli.

Rankiem 22 stycznia, ostatniego dnia spotkania, uczestnicy spotkali się z przedstawicielami organizacji pozarządowej Laici Terzo Mondo, która działa we Włoszech i innych krajach afrykańskich. Jednym z jego ostatnich projektów było stworzenie Centrum Przyjęcia Uchodźców, którzy starają się o azyl we Włoszech. Sercanie z południowej prowincji włoskiej wodpowiedzi na apel papieża Franciszka udostępnili w tym celu jeden z trzech posiadanych w Neapolu budynków, ten w którym odbywało się spotkanie wolontariuszy. To na tle tego właśnie budynku uczestnicy spotkania, korzystając z bezchmurnego i słonecznego dnia, wykonali pamiątkowe zdjęcie całej grupy.

Źródło: http://www.scj.es/blog/valencia-acogera-el-proximo-encuentro-de-voluntarios-dehonianos/
oraz http://www.dehonianos.org/portal/encontro-internacional-do-voluntariado-missionario-dehoniano/