"Perspektywy przyszłości", tak brzmi hasło spotkania księży sercanów z prowincji niemieckiej w klasztorze w Neustadt. "Wspólnie zastanawiamy się, jak będziemy żyć w przyszłości i w jakich obszarach społecznych będziemy w stanie się zaangażować", mówi ks. Heinz Lau. Jako 66. letni przełożony niemieckiej prowincji księży sercanów zwołał on to spotkanie, na które przybyło 30 współbraci.

Tematem rozmów jest ogląd sytuacji sześciu domów zakonnych prowincji. Obok świeżo odremontowanego klasztoru z domem gościnnym w Neustadt sercanie są obecni w Niemczech także w domu formacyjnym we Freiburgu, miejscu pielgrzymkowym Maria Martental, "city-wspólnocie" w Oberhausen, renomowanym gimnazjum Leoninum w Handrup oraz we wspólnocie międzynarodowej w Berlinie. W trakcie spotkania dyskutowane są również wyzwania, przed którymi stoi zgromadzenie w Niemczech. "Stoimy przed pewną transformacją", mówi ks. Lau.

Wspólnoty starzeją się, ale jednocześnie prowincja pozostaje otwarta na współbraci z innych krajów. Łącznie 14 z 50 sercańskich współbraci obecnych w Niemczech pochodzi z zagranicy. Są oni zaangażowani na kierowniczych stanowiskach, choćby jako przełożeni w poszczególnych domach czy w radzie prowincjalnej. Na spotkaniu wyznaczane są priorytety, o które księża sercanie chcieliby się zatroszczyć na przyszłość. W związku z tym podkreśla się, że świeccy powinni intensywniej zostać zaangażowani w pracę poszczególnych wspólnot. Poza tym w celu zatroszczenia się o kolejnych kandydatów zgromadzenie postawi więcej na duszpasterstwo powołań.

Źródło: http://www.scj.de/aktuelles/scj-aktuell4/