W dniach 26-30 grudnia 2016 r. w domu im. o. Dehona w Yaounde (Kamerun) odbyło się XVI zgromadzenie prowincjalne pod hasłem "Sprawiedliwość społeczna i miłosierdzie - lektura o. Dehona w świetle Misericordiae vultus papieża Franciszka".

Współbracia reprezentujący wszystkie wspólnoty w Kamerunie dotarli na miejsce pomimo różnych trudności. Po ciepłym powitaniu przybyłych rozpoczęto spotkanie wspólną modlitwą Nieszporów. Następnie wszyscy udali się na posiłek, gdzie dało się zauważyć radość płynącą ze spotkania.

Pierwszy dzień prac rozpoczęto uroczystą Mszą świętą celebrowaną pod przewodnictwem ks. Jean-Marie Ngombou SCJ, wikariusz prowincjalnego. Tego dnia uczczono św. Jana Apostoła, umiłowanego ucznia Chrystusa, który jest także patronem naszego Zgromadzenia.

Obrady, które rozpoczęły się o godz. 8.30, odbywały się w Szkole Teologicznej św. Cypriana w Ngoya. Po modlitwie, którą poprowadził diakon Théophile, moderator spotkania, ks. Ghislain, oddał głos przełożonemu prowincji CMR, który dokonał sprawozdania na temat aktualnej sytuacji w Kamerunie. Następnie, po krótkiej 15-minutowej przerwie, ks. Martin Haman SCJ odczytał list papieża Franciszka Misericordia et misera. Podjęto dyskusję na temat realizacji miłosierdzia w dziełach prowincji. Chwile przerwy w obradach były także okazją do dyskusji i wymiany myśli.

W spotkaniu brał udział także misjonarz z Polski, ks. Marian Wenta SCJ należący do prowincji kameruńskiej, a od kilku lat pracujący w Czadzie.

Relacja na stronie prowincji kameruńskiej: dzień 1 | dzień 2