W dniu 5 lutego 2018 roku, Region filipiński (PHI) rozpoczął swoje coroczne spotkanie. Zgromadzenie odbywa się w Domu Formacji Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cagayan de Oro City, w którym uczestniczy 30 współbraci, w tym ks. Eduardo Aguero SCJ z Makao (ICA) i ks. Khoa Viet Nguyen SCJ reprezentujący okręg Wietnamu.

Tematem zgromadzenia, zaproponowanym przez Konferencję Katolickich Episkopatów Filipin (CBCP), jest "Odnowiony sługa-lider dla nowej ewangelizacji" i jest poświęcona duchowieństwu i osobom konsekrowanym. "Dążymy do całkowitej odnowy wartości, mentalności, zachowań i stylów życia kleru i osób konsekrowanych. Idąc za przykładem Dobrego Pasterza, są zaproszeni, aby stać się przywódcami sług, którzy troszczą się szczególnie o najmniejszych, zagubionych i ostatnich. "(List pasterski CBCP z okazji otwarcia 2018 roku kapłańskiego i osób konsekrowanych, Pierwsza Niedziela Adwentu, 03 grudnia 2017 r.).

Jak zwykle, zgromadzenie rozpoczęło się od krótkiej refleksji nad tematem prowadzonym przez ks. Eduardo Aguero SCJ, służba pojednania prowadzona przez ks. Patrick Gutib, SCJ, spowiedź i adoracja.

Pierwszego dnia po południu uczestnicy śledzący pytania przewodnika podzielili się osobistymi doświadczeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi ubiegłego roku i głównym tematem zgromadzenia.

Dzień zakończył się celebracją eucharystyczną, której przewodniczył ks. Franciszek Pupkowski SCJ, a po niej kolacja i wspólna zabawa.

Drugi dzień poświęcony był raportom ze wspólnot i różnych dziedzin działalności Regionu.

Główny temat zostanie opracowany trzeciego i czwartego dnia zgromadzenia pod kierunkiem głównego moderatora ks. Eduardo Aguero SCJ.

Spotkanie zakończyło się 9 lutego 2018 r.

Źródło: https://scjphil.org/2018/02/06/regional-assembly-2018/