Nasze sercańskie szkoły na wyspie Madera (Portugalia) - APEL i Kolegium Dziecięce D. Henrique - świętowały w ostatnich dniach.

Popołudnie 7 grudnia 2016 roku poświęcono świętowaniu ukończenia szkoły przez najstarszych uczniów z APEL. Na Mszę świętą odprawioną o godz. 16 w górnym kościele absolwenci przybyli wspinając się po wąskich uliczkach miasta lub jadąc kolejką. Mszy przewodniczył biskup António Carrilho, koncelebrowało wielu współbraci i uczestniczyły rodziny absolwentów. Świątynia okazała się zbyt mała dla takiej liczby osób. Po zakończonej Eucharystii alumni wraz z najbliższymi udali się do domów lub innych lokali w mieście, gdzie kontynuowali świętowanie. Należy zauważyć, że wśród absolwentów było dwóch seminarzystów Kolegium Misyjnego: Gonçalo Sousa i Jaime Brito.

Natomiast 8 grudnia świętowało Kolegium Dziecięce D. Nenrique. Datę tę już dawno temu wybrano na uczczenie patrona szkoły, który jest jednocześnie patronem całej Portugalii. To było piękne święto! Ilość koniecznych przygotowań sprawiła, że przez ostatnie dni w szkole było sporo zamieszania. Było jednak warto, gdyż rezultat okazał się bardzo dobry. Świętowanie rozpoczęło się Mszą świętą o godz. 15, którą odprawił przełożony prowincji portugalskiej w sali gimnastycznej. Po Mszy wszyscy udali się na poczęstunek przygotowany przez Stowarzyszenie Rodziców i Szkolnych Opiekunów. Następnie wszyscy zgromadzili się ponownie w sali gimnastycznej szkoły, gdzie chłopcy i dziewczęta ze wszystkich klas mogli zaprezentować swoje umiejętności, szczególnie te muzyczne (śpiew, gra na instrumentach) oraz taneczne. Przedszkolaki i uczniowie klas pierwszych wybrali jako temat swego przedstawienia ochronę przyrody. Uczniowie klas drugich i trzecich przedstawili program o znaczeniu kolorów, o ich pięknie i różnorodności, które powstają w wyniku ich zmieszania. Była to oczywista aluzja do potrzeby komunii i braterstwa, które powinny jednoczć wszystkich ludzi, bez względu na kolor skóry. Świętowanie zakończyło się przy w towarzyskiej atmosferze przy stołach, tym razem jeszcze obficiej zastawionych. Wydaje się, że wszyscy powrócili do swych domów zadowoleni. Odchodzą mówili: "Za rok będzie jeszcze piękniej".

[ P. José Agostinho Sousa ]

Więcej zdjęć na stronie prowincji portugalskiej: www.dehonianos.org