Można postawić sobie pytanie, czy 5 lat działalności stowarzyszenia, fundacji lub firmy, to dużo czy mało? Czy to już czas na świętowanie? My doszliśmy do wniosku, że chcemy się spotkać i świętować 5 urodziny Zbieramto!

Nie boję się powiedzieć, że Zbieramto jest jedynym w swoim rodzaju projektem dobroczynnym w Polsce. Zbieramto jest wyjątkowe ze względu na różnorodność „surowców”, które zbieramy i które zamieniamy w pomoc. Zbieramto jest niezwykłe również dlatego, że pozwala „pomagać bez pieniędzy”, angażując w ten rodzaj niesienia pomocy misjonarzom  i ich podopiecznym tak wiele osób. 

Zbieramto po 5 latach, to setki kilogramów srebra i złota, tony elektrośmieci oraz makulatury ofiarowane na cele misyjne. Zbieramto, to już milion złotych zainwestowanych w dobro dzięki „śmieciom”. Z tych pieniędzy powstało 20 domów oraz przedszkole dla ofiar tajfunu na Filipinach i 28 studni w Czadzie. Jednak nie pieniądze są w Zbieramto najważniejsze, ale wspaniali ludzie, którzy to dzieło tworzą: darczyńcy, wolontariusze, pracownicy Sekretariatu Misji Zagranicznych

Spotkaliśmy się, aby dziękować Panu Bogu za Jego błogosławieństwo dla dzieła, darczyńców i beneficjentów. Mszy świętej „urodzinowej” przewodniczył i kazanie wygłosił ksiądz prowincjał Wiesław Święch SCJ. Podczas nabożeństwa eucharystycznego poprowadzonego prze księdza proboszcza Andrzeja Gruszkę SCJ oddaliśmy dzieło pomocy misjom sercańskim Bożemu Sercu. Potem przyszedł czas na „Galę urodzinową”: kolację, wspomnienia, zabawę. Mieliśmy zaszczyt gościć nauczycieli ze szkół działających w projekcie „Zbieramto w szkole” oraz wolontariuszy pomagający podczas „Zbieramto w parafii”. Przybyli również  pracownicy, byli i obecni, Sekretariatu Misji Zagranicznych oraz sekretarz misji zagranicznych ks. Zbigniew Chwaja SCJ wraz z misjonarzem z RPA, ks. Krzysztofem Grzelakiem SCJ. Część „wspomnieniową” poprowadził p. Piotr Zworski – dziennikarz Radia Profeto. 

Dziękuję bardzo za okazaną pomoc p. Małgorzacie Stachyra, właścicielce Hotelu pod Kasztanami. Dziękuję za poświęcony czas na przygotowanie imprezy oraz za to, że „przyjęła zaproszenie” ;) do bycia sponsorem generalnym naszego urodzinowego świętowania.

ks. Piotr Chmielecki SCJ
Założyciel Zbieramto

Więcej zdjęć http://www.misjesercanow.pl/aktualnosci/5-lat-zbieramto