Parafia Kutinska Slatina w niedziele 12. lutego świętowała Odpust ku czci błogosławionego Alojzego Stepinaca, swojego patrona. W uroczystościach brał udział biskup Vlado Košić, ordynariusz diecezji razem z proboszczem ks. Andrzejem Wośko SCJ i ojcem Mariano Paserinii ze Zgromadzenia Synów Niepokalanej, które ma swój klasztor w Kutinie. Wspomninie błogosławionego Alojzego obchodzone jest 10 lutego, ale z różnych powodów świętujemy i w inne dni. Rytm dyktuje duszpasterstwo.

Pozostali kapłani dołączyli się później, gdyż mieli Msze święte w swoich parafiach. W dekanacie Kutina jest osiem parafii, a na każdej parafii jeden kapłan.

„Nasz błogosławiony Alojzy był osądzony gdyż „przeszkadzał“ rządzącym w tym czasie i nie lubili go. Ówczesna władza, na czele ze znanym władcą Józefem Tito, osądziła ga za to czego nie uczynił, i nie uznawała nic z tego, co Alojzy dobrego czynił. My jednak dobrze wiemy kim był błogosławiony, który w najbliższym czasie będzie ogłoszony świętym" – powiedział w czasie kazania biskup.

Po Mszy świętej młodzież pochodząca z kilku parafii miasta Sisak zaprezentowała przedstawienie pod tytułem „Alojzy Stepinac – życie i dzieła“. Przedstawienie powstało w roku 2016 z inicjatywy  biskupa. W czasie przedstawienia przepletało się życiowe hasło kardynała Stepinaca: In Te, Domine, speravi! (Tobie, Panie, zaufałem!). Przedstawienie ma na celu pokazać święte życie błogosławionego od dzieciństwa, przez młodość, kapłaństwo, aż do męczeńskiej śmierci.

Po zakończeniu przedstwienia parafianie i goście udali się do domu strażaka, aby wspólnie wziąźć udział w radości odpustowej.

Do opustu parafia przygotowywała się przez trzy dni, od czwartku do soboty. Dziękujemy Bogu za dar wielkiego Patrona, błogosławionego Alojzego Stepinaca.

Na końcu przytoczę znane w Chorwacji słowa które wypwiedział Alojzy Stepinac: „Kiedy wam zabiorą wszystko, i nie macie już nic, wtedy złóżcie dwie ręce do modlitwy, i módlcie się, bowiem tego nikt wam nie może zabrać“.

Jeśli ktoś chce, może o pozostałych wydarzeniach w parafii Kutinska Slatina przeczytać na stronie: slatina.zupa-kutina.hr lub na www.kutina.hr i oczywiście uczyć się chorwackiego, bo jest łatwy i piękny.

Niech żyje Serce Jezusa przez Serce Maryi!

[ks. Andrzej Wośko SCJ]

Fot.: http://www.biskupija-sisak.hr/index.php/fotogalerije/stepinevo-u-kutinskoj-slatini-2017