"Ubóstwo osobiste i wspólnotowe w misji miłosierdzia wobec ubogich" – pod takim hasłem odbyło się w sobotę, 8 września br., spotkanie formacji stałej dla księży sercanów. Stopnicki klasztor gościł na ten czas współbraci z różnych wspólnot, m.in. z Warszawy, Lublina, Koszyc Małych, Ostrowca Świętokrzyskiego i Sosnowca.

W kształtowaniu ducha ubóstwa podstawą jest świadomość tego, że Bóg mnie hojnie obdarował, że mam wszystko, czego mi potrzeba do szczęścia. Konsekwencją tej świadomości jest spontaniczna wdzięczność i dalej bojaźń Boża – mówił podczas konferencji ks. Eugeniusz Zarzeczny MIC, prowadzący całość spotkania. Bóg niejako obdarował nas, osoby konsekrowane różnego rodzaju ubóstwem po to, żeby objawić nam, jak bardzo jesteśmy dla Niego ważni. Następnie powołał nas do tego, by poświęcić się służbie ubogim tego świata. Ta posługa wobec ubogich rozpoczyna się od osobistego nawrócenia.

W dalszej części spotkania ks. Eugeniusz zachęcał słuchaczy również do odważnego stawiania sobie pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi: jak stać się człowiekiem ubogim? Jak odpowiadam na Boży dar? Czy jestem wdzięczny?

W ramach nieustannego formowania się księża sercanie regularnie spotykają się na tego typu spotkaniach, podczas których można wysłuchać ciekawe konferencje, przeżyć wspólną Eucharystię oraz podjąć dialog odnośnie zagadnień wynikających z tematu przewidzianego na dany rok formacji. Organizacją tych spotkań od kilku lat zajmuje się ks. Eugeniusz Ziemann SCJ, wykładowca teologii duchowości Zgromadzenia Księży Sercanów w Wyższym Seminarium Misyjnym w Stadnikach.

[ks. Franciszek Wielgut SCJ]