W sobotę 1 kwietnia 2017 r. odbyła się już XVIII Droga Krzyżowa przez parafie dekanatu Kutina, a tym samym przez parafię błogosławionego Alojzego Stepinaca – Kutinska Slatina, gdzie pracuje od prawie dwóch lat ksiądz Andrzej Wośko, sercanin, proboszcz.

Hasło tegorocznej Drogi Krzyżowej „Lepiej być dzieckiem Bożym, aniżeli gospodarzem całego świata“ (św. Alojzy Gonzaga) stało się motywem dla uczestników, których tego roku było ponad 500.

Po 10 kilometrach chodzenia, w kościele parafialnym pod wezwaniem błogosławionego Alojzego Stepinaca w Kutinskiej Slatinie gdzie pracuje sercanin ks. Andrzej Wośko, (przed kościołem była piąta stacja Drogi Krzyżowej) bp Vlado Košić, biskup sisački odprawił Mszę świętą razem z kapłanami Moslowaczkog arhidiakonatu (Kutinski dekanat; Ivanić-Grad dekanat) w której wzięli udział i kandydaci do bierzmowania (ponad 200 młodych ludzi).

W czasie kazania Biskup zwrócił się szczególnie do młodzieży i do uczestników Drogi Krzyżowej słowami Psalmu 31,15 „ Tobie Panie, zaufałem“ (In te, Domine, speravi!), hasłem jakie przez całe życie realizował kardynał Alojzije Stepinac, męczennik za wiarę z czasów najgorszego komunizmu. Biskup podkreślił słowa: „Pozwól się uwieść Panu. Oddaj się Mu w opiekę. Tak jak dziewczyna uwiedzie młodzieńca, tak niech i Pan uwiedzie Was“!

Przed Mszą świętą, kiedy kandydaci do bierzmowania czekali uczestników Drogi Krzyżowej, Biskup miał okazje porozmawiać z nimi i przybliżył im świętych którzy znajdują się na witrażach w kościele. Między nimi znajduję się: św. Mikołaj Tavelić, św. Matka Teresa, św. Marek Kriżewczanin, bł. Jan Merz, bł. Marija Petković, św. Leopold Mandić i sługa Boży Bonifacje Pavletić. No i oczywiście błogosławiony Alojzy Stepinac. Biskup zaprosił uczestników spotkania do naśladowania świętych. Zwłaszcza w czasie przygotowań do sakramentu bierzmowania, no i przez całe życie ziemskie.

Po Mszy świętej wszyscy uczestnicy mogli wypić herbatę, kawę, wodę lub sok i zjeść rogaliki. Jedzenie i picie przygotowali parafianie, a nad całością czuwała grupa charytatywna z parafii.

Uczestnicy Drogi Krzyżowej poszli dalej z Krzyżem na ramionach. Przy kaplicy św. Józefa, która też należy do parafii błogosławionego Stepinaca, została odprawiona siódma i ósma stacja.

Kandydaci do bierzmowania którzy nie poszli za Krzyżem udali się do swoich parafii. Większości uczestnikom ks. Andrzej wręczył nasze sercańskie czasopismo „Vrijeme Srca - Czas Serca“

Pogoda była słoneczna. Piękny dzień. Dar Nieba. Dziękować Bogu trzeba.

Informacje o podobnych wydarzeniach w diecezji Sisak można czytać i oglądać na sisačkabiskupija.hr

Chwała bądź Bogu w Trójcy Jedynemu, Ojcu, Synowi i Duchowi Świętemu.

[ks. Andrzej Wośko SCJ]