W sobotę 1 kwietnia 2017 r. w naszej parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Pliszczynie odbyła się uroczystość upamiętniająca 68. rocznicę ostatniej walki i śmierci st. sierż. Walentego Waśkowicza ps. "Strzała"- żołnierza oddziału WiN kpt. Zdzisława Brońskiego "Uskoka", który ukrywał się i zginął w Pliszczynie, w walce z siłami reżimu komunistycznego.

O godzinie 18:00 odprawiona została Msza święta, w której udział wzięli zaproszeni goście: pani Helena Jabłońska - łączniczka kpt. "Uskoka" oraz jego syn pan Adam Broński. Obecne były także poczty sztandarowe: Światowego Związku Żołnierzy AK - Koło w Kazimierzu Dolnym oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. 1. Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemii Lubelskiej NSZ.

Po Mszy świętej wszyscy udali się do salki w klasztorze, gdzie odbyło się spotkanie z zaproszonymi gośćmi. W tym miejscu bardzo chcieliśmy podziękować wszystkim obecnym, jak również tym bez których ta uroczystość by się nie odbyła. Parafii NSJ w Pliszczynie, ks. Henrykowi Lachurowi SCJ - proboszczowi; klasztorowi księży Sercanów w Pliszczynie, ks. Stanisławowi Grucy SCJ wraz ze wspólnotą postulancką; Przemysławowi Bara za przygotowanie i prowadzenie wydarzenia; Stowarzyszeniu Dobrego Pasterza z Lublina za wsparcie finansowe i promocję.

[ks. Mariusz Wrzesiński SCJ]