W dniach 21-23 listopada 2016 r. w Centrum Caritas w Warszawie odbywały się warsztaty dla około 70. nowych przełożonych i proboszczów z męskich rodzin zakonnych. Z naszej prowincji uczestniczyło w nich aż czterech współbraci. Wśród nich m.in. ks. Sławomir Kamiński, który od lipca br. jest proboszczem w Węglówce, oraz ks. Gabriel Pisarek, który zastąpił ks. Kamińskiego na stanowisku przełożonego Domu rekolekcyjnego w Kluczborku. Trzydniowy program spotkania zawierał wykłady i warsztaty z zakresu animacji wspólnoty, zagadnień duszpasterskich i katechetycznych oraz prawnych aspektów prowadzenia domu zakonnego i parafii.

W poniedziałek 21 listopada zajecia prowadził ks. dr Waldemar Janiga odpowiedzialny za organizację katechezy szkolnej i parafialnej w Archidiecezji przemyskiej. W swoich prezentacjach przedstawił prawne i organizacyjne aspekty organizacji katechezy w szkole oraz zasady organizowania katachezy sakramentalnej i katechezy dla dorosłych w parafiach. Mszy Św. tego dnia przewodniczył ks. Kazimierz Radzick CSMA, główny organizator spotkania.

W wieczornej sesji o. Adam Żak SJ przedstawił swoje działania jako pełnomocnika Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży. Opowiedział także o działalności Centrum Ochrony dziecka jakie działają przy jezuickiej Akademii Ignatianum w Krakowie.

We wtorkowym programie spotkania ks. dr Marek Chmielewski, były inspektor salezjanów z Piły, poprowadził warsztaty z zakresu animacyjnej roli przełożonego we wspólnocie zakonnej. Omówił zarówno organizacyjne, jak i braterskie aspekty posługi przełożonego we wspólnocie.

W wieczornej sesji odbyło się spotkanie z sekretarzem i ekonomem KWPZM podczas którego przedstawili oni inicjatywy Konferencji skierowane do wspólnot zakonnych (działalność Forum Współpracy Międzyzakonnej oraz nowe możliwości współpracy między klasztorami w związku z powołaniem delegatów KWPZM w diecezjach).

Natomiast środa 23 listopada poświęcona była w całości prawnym aspektom funkcjonowania wspóloty zakonnej i parafii. Wykładowcami tego dnia byli ks. prof. Marek Saj CSsR oraz ks. dr Rafał Kamiński CSMA.

Za: www.zyciezakonne.pl