W Dystrykcie Fińskim została przeprowadzona doroczna wizytacja przełożonego polskiej prowincji, ks. Wiesława Święcha SCJ. Kilka dni później Ksiądz prowincjał wziął udział w podwójnym jubileuszu bpa Teemu Sippo SCJ, ordynariusza diecezji Helsinki.

Wizytacja w braterskiej atmosferze

Wizytacja rozpoczęła się 22 maja 2017 r. od spotkania z przełożonym Dystryktu, ks. Piotrem Gębarą SCJ , w Turku. Następnie wspólnie udali się do „Dehoni”, czyli do domku nad jeziorem, gdzie aktualnie trwa remont. Następnie Ksiądz prowincjał pojechał do wspólnoty w Tampere, gdzie posługuje dwóch naszych współbraci, ks. Zenon Strykowski SCJ i ks. Stanisław Zawiłowicz SCJ . Stamtąd Prowincjał odwiedził w Kouvola ks. Stanisława Szymajdę SCJ , który niestety się rozchorował i nie mógł uczestniczyć w dalszych punktach wizytacji. Po odwiedzeniu kilku wspólnot wszyscy członkowie Dystryktu spotkali się wspólnie w Helsinkach. Wpierw zgromadzili się na Eucharystii, a po niej we wspólnocie, aby wysłuchać rad i opinii Prowincjała, a zarazem podzielić sie swoimi spostrzeżeniami i uwagami wśród współbraci. Prowincjał, który sam był członkiem Dystryktu fińskiego przez 30 lat, a przez kilka lat także tutejszym przełożonym, przedstawił punkt widzenia Polskiej Prowincji odnośnie zadań i projektów w Dystrykcie. Po bardzo owocnym spotkaniu prawie wszystkich współbraci w Helsinkach jesteśmy pełni optymizmu i nadziei, że dalej będziemy mogli w tutejszym Kościele kontynuować misję, którą sam o. Dehon rozpoczął 110 lat temu. Jesteśmy także otwarci na nowych współbraci do pracy w Finlandii, więc jeśli w kimkolwiek tli sie myśl o misjach, trochę odmiennych niż np. w Afryce lub Azji, serdecznie zapraszamy.

Wizytację zwieńczyło braterskie spotkanie we wspólnocie w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny w Helsinkach, gdzie w radosnej atmosferze dzieliliśmy sie wspomnieniami z czasów obecności naszego Prowincjała, jako członka naszego Dystryktu.

Święto biskupa Teemu

W sobotę, 27 maja 2017 r. obchodziliśmy bardzo hucznie 70-te urodziny i 40-lecie kapłaństwa, naszego współbrata bpa Teemu Sippo SCJ . Uroczystość rozpoczęliśmy wspólną Eucharystią, na którą byli zaproszeni biskupi z Kościoła prawosławnego i duchowni ze wspólnoty luterańskiej. Swoją obecnością na tej uroczystości zaszczycił nas sam Ojciec Generał, ks. Heiner Wilmer SCJ . Ponadto był także obecny przełożony niemieckiej Prowincji, ks. Heinz Lau SCJ .

Ks. Wiesław Święch SCJ wygłosił kazanie po fińsku, w którym ładnie podkreślił sercańskość biskupa Teemu. W programie było też składanie życzeń Jubilatowi, a później wspólny obiad dla wszystkich zaproszonych gości i kapłanów w domu biskupim, gdzie kucharką jest Polka, p. Halinka, która oczywiście jak zwykle przygotowała smaczny obiad.

[ks. Piotr Gębara SCJ]