W dniach od 22 do 24 maja 2017 roku w Dystrykcie MOL w Naddniestrzu miała miejsce wizytacja kanoniczna. Wizytację przeprowadził we wszystkich naszych wspólnotach ks. Sławomir Knopik, wikariusz prowincjalny i ks. Marek Romańczyk, ekonom prowincjalny. Na zakończenie wizytacji odbyło się wspólne spotkanie w naszym domu zakonnym w Benderach.

Parafie, w których pracują księża i bracia ze Zgromadzenia, znajdują się na wschodnim brzegu Dniestru, tj. w Pridniestrowskiej Mołdawskiej Republice, i tworzą Dekanat Pridniestrowski.

Naddniestrze jest nieuznawanym na arenie międzynarodowej parapaństwem, stanowiąc formalnie integralną część Mołdawii z punktu widzenia prawa międzynarodowego. Jednocześnie, to izolowany i najuboższy region Europy, w którym mieszka ponad 8 tysięcy osób polskiego pochodzenia.

Początek zaangażowania apostolskiego księży sercanów w Kościele mołdawskim jest związany z osobą ks. Henryka Soroki SCJ, który przyjechał na te treny 9 grudnia 1990 roku i podjął pracę w parafii Słoboda-Raszków. W następnych latach dołączyli do niego kolejni sercanie. Obecnie w Mołdawii pracuje 7 księży i 1 brat zakonny.