Przełożony generalny, ks. Heiner Wilmer SCJ oraz ks. Leopold, radny generalny odpowiedzialny za Afrykę, wizytowali Mozambik w dniach 7-19 stycznia 2017 r. Była to pierwsza wizyta Ojca generała w tym afrykańskim kraju.

Na lotniksu powitał ich ks. Giuseppe Meoni SCJ, który towarzyszył im w drodze do Nampula. Tam oczekiwał już na nich ks. Carlos Loso SCJ, z którym wspólnie wyruszyli w drogę po wspólnotach tamtejszej prowincji.

Sercanie są obecni w Mozambiku od 70 lat, a prowincja mozambikańska powstała 20 lat temu. Liczba kandydatów do Zgromadzenia, postulantów, nowicjuszy i kleryków, jest dość liczna, jednak liczba kapłanów jest ciągle niewystarczająca. Prowincja liczy obecnie 25 kapłanów, jednego brata i 9 studentów teologii, którzy swoją formację odbywają w Republice Południowej Afryki. Ponadto jest 30 seminarzystów w Quelimane i 12 studentów filozofii w Maputo. Domy zakonne i parafie zlokalizowane są w miastach Maputo, Quelimane, Gurué, Milevane, Alto Molocué i Nampula.

Czasu poświęconego na wizytację w Mozambiku nie było zbyt wiele, ale pomimo to ks. Heiner i ks. Leopold zdołali odwiedzić wszystkie wspólnoty i porozmawiać osobiście z każdym ze współbraci. Ponadto wzięli udział w Zgromadzeniu Prowincjalnym, które zorganizowano w dniach 9-11 stycznia.

Chwile poświęcone na osobiste rozmowy i dzielenie się swoim doświadczeniem życia i pracy w Mozambiku były bardzo cenne dla obu stron. Ojciec generał i ks. Leopold mogli lepiej poznać warunki panujące w tym kraju, natomiast współbracia mogli skorzystać z rad i pomocy Zarządu generalnego. Ks. Heiner zachęcał do dalszej pracy i rozwijania dzieł socjalnych prowadzonych przez prowincję. Mówił także o potrzebie nieustannego wprowadzania w życie wezwania Sint unum (Aby byli jedno), które jest zawsze ważną zasadą życia zakonnego.

Więcej na stronie generalnej Zgromadzenia: www.dehon.it