To przed swoim krzyżem św. Gertruda otrzymała łaskę Najświętszego Serca... Od tego momentu Najświętsze Serce stało się zwyczajnym nauczycielem  i ukazywało się jej często w Eucharystii.

Serce Jezusa ukazało się jej jako źródło łask Bożych. "Ofiarowuję ci moje Serce - mówiło jej Ono - jako miejsce, gdzie ty możesz znaleźć życie, wiedzę, cnotę, i to wszystko, czego twoja dusza pragnie".

Dał jej swoje Serce jako świątynię. "Zobacz moje Serce, chcę, żeby było tutaj świątynią". Zachęcało, aby tam złożyła swoje modlitwy, swoje uczynki.

o. Leon Dehon

 

"Gertruda z Helfty jest patronką Zgromadzenia Księży Sercanów. Urodziła się 6 stycznia 1256 r. w pobliżu Eisleben w Turyngii (Niemcy). Jest jedną z największych mistyczek chrześcijaństwa. Jej widzenia zaczęły się w 26. roku życia. 27 stycznia 1281 roku przeżyła głębokie nawrócenie - "nie od grzechu do pobożności oczywiście, ale od pobożności do Boga żywego" (określane jako mistyczne zaślubiny z Boskim Oblubieńcem). Rozpoczął się nowy etap jej życia. Umarła 13 lub 17 listopada 1302 r. Jej relikwie zostały zniszczone w 1346 r."

Więcej na stronie: www.brewiarz.pl