24 kwietnia 2017 roku w uroczystość Świętego Wojciecha , biskupa i męczennika głównego patrona Polski w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pilźnie zakończyło się nawiedzenie kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w męskich domach zakonnych diecezji tarnowskiej. Mszy św. koncelebrowanej przez opata Dominika Chuchera ze Szczerzyca, Ks. Piotra Ciepłakai MS – Ekonoma Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich, O. Piotr Spiller OCarm - Przeora i Kustosza tutejszego Sanktuarium, Ks. Tadeusza Gniewka scj delegata KWPZM ds. zakonów męskich w Diecezji tarnowskiej, ojców i księży, z udziałem braci zakonnych i wiernych przewodniczył JE Ks. Biskup Stanisław Salaterski – biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.

Na początku Eucharystii O. Piotr Spiller OCarm Przeor i Kustosz imieniu Wspólnoty O.O. Karmelitów w Pilźnie powitał Księdza Biskupa i przybyłych zakonników, oraz wiernych.

W homilii n awiązując do dzisiejszej uroczystości, tarnowski biskup pomocniczy powiedział, że Św. Wojciech podobnie jak Maryja jest dla wspólnot zakonnych wzorem wychodzenia z Jezusem do świata, a także przykładem radości i świadczenia o więzi z Bogiem. Jesteśmy powołani, by nieść światu radość Ewangelii, a Maryja jest najpiękniejszą nauczycielką radości i zapytał: czy Maryja nawiedzająca nasze domy zastała nas w nich, czy inne rzeczy nie przesłoniły nam Jej obecności?

Przed błogosławieństwem Ks. Tadeusz Gniewek scj delegat KWPZM ds. zakonów męskich w Diecezji tarnowskiej podziękował Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi za przewodniczenie dzisiejszej Eucharystii i skierowane do nas słowo Boże.

Ks. Piotrowi Ciepłakowi MS - Ekonomowi Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich za obecność i modlitwę.

O. Piotrowi Spiller OCarm Przeorowi i Kustoszowi oraz Wspólnocie O.O. Karmelitów w Pilźnie za przygotowanie dzisiejszej uroczystości i zaproszenie do klasztornego refektarza.

Ojcom i księżą, braciom zakonnym, wiernym obecnym na dzisiejszej liturgii.

Następnie Ojciec przeor dokonał aktu zawierzenia wszystkich zakonów i diecezji tarnowskiej Matce Bożej Królowej Polski.

Po błogosławieństwie w procesji Kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w procesji została przekazana ks. Piotrowi Ciepłakowi MS wikariuszowi prowincjalnemu Księży Misjonarzy Saletynów i udała się do Dębowca rozpoczynając nawiedzenie   męskich domów zakonnych diecezji rzeszowskiej.

Przeżyliśmy piękny czas spotkania z Maryją.

Od 17 marca kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej odwiedziła 21 domów zakonnych męskich zgromadzeń na terenie diecezji tarnowskiej.

O by obecność Maryi w domach zakonnych sprawiła, że „cud przemiany serc zaowocuje postawą słuchania i wiary w Syna“. „Niech da nam siłę i odwagę do szukania coraz głębszej odpowiedzi na nasze powołane wśród Ludu Bożego“

 

[Do wiadomości podał: ks. Tadeusz Gniewek SCJ - delegat KWPZM ds. zakonów męskich w diecezji tarnowskiej]