W dniach 14-15 września 2017 r., a więc w święto Podwyższenia Krzyża Świętego oraz we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, przy naszej parafii w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyły się historyczne wydarzenia. Pierwszego dnia o godz. 9.30 tłumnie zgromadziliśmy się obok parafialnego kościoła (gdzie od 1.5 miesiąca powstawała nowa wieża kościoła), aby być świadkiem wyjątkowej chwili. Oprócz licznej grupy Parafian nie zabrakło Prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego p. Jarosława Górczyńskiego, Wicestarosty Ostrowieckiego p. Eligiusza Micha, przedstawicieli innych miejscowych społeczności i stowarzyszeń, uczniów i nauczycieli pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 9 oraz ostrowieckich mediów. Ta rzesza ludzi nie była przypadkowa, ponieważ wszyscy pragnęli być świadkami historii - był to moment zamknięcia kapsuły czasu do nowej kościelnej wieży. Znalazły się w niej kopie tekstów ze starej kapsuły czasu, aktualny tekst zawierający ważne informacje o remontach kościoła i współczesności, pieniądze, zdjęcia na pendrivie oraz wywołane, wycinki z gazet. Każdy z obecnych czuł podniosłość tego momentu i cieszył się, że mógł być świadkiem tego wydarzenia, ponieważ kapsuła jest otwierana i zamykana raz na 200-300 lat.

Niestety przez wietrzną pogodę nie udało się w ciągu czwartkowego dnia umieścić wieży na kościele. Dopiero około godziny 19.00 nastąpiła próba montażu wieży. Jednak w zamontowaniu jej tego dnia przeszkodziły tym razem problemy techniczne. Dopiero w piątkowy poranek udało się umieścić wieżę na kościele. Prace nad zabezpieczeniem wieży na dachu kościoła oraz na jej wykończeniu (m. in. umieszczenie w niej dzwonu, oświetleniu, odgromieniu) potrwają jeszcze przez ok. 2 tygodnie.

 Zanim jednak to się stało nowy krzyż, który będzie górował nad kościołem i parafią, należało poświęcić. Dokonał tego proboszcz ks. Adam Gucwa SCJ w niedzielę, 10 września, na uroczystej Eucharystii. Tego dnia na wszystkich Mszach Świętych adorowaliśmy nowy krzyż - każdy miał możliwość ucałować go, a poprzez to oddać cześć samemu Jezusowi i wyrazić Mu miłość i wdzięczność za Jego zbawienną śmierć na krzyżu. Tym samym poprzez akt adoracji krzyża duchowo włączyliśmy się w trwający remont kościelnej wieży.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomagali (i ciągle pomagają) w remoncie wieży naszego kościoła. Dziękujemy nade wszystko Parafianom za modlitwę, ofiary, pomoc w pracach i nocnym pilnowaniu, by nikt nie pokusił się o kradzież miedzi lub wyrządzenie szkód.

Fotografie z poświęcenia krzyża: http://sercanie.ostrowiec.pl/index.php/galerie/157-poswiecenie-krzyza-na-nowa-wieze-kosciola

Fotografie z montażu wieży: http://sercanie.ostrowiec.pl/index.php/galerie/160-zamnkiecie-kapsuly-czasu-i-montaz-wiezy-na-kosciele-2

Zachęcamy do zaznajomienia się z materiałami ostrowieckich mediów nt. powyższego wydarzenia:

Lokalna Telewizja Ostrowiec ltv

Radio Ostrowiec