Mieszkańcy Kątów Starych (Stopnica) i okolicznych miejscowości dobrze znają pomoc i opiekę św. Antoniego Padewskiego, który patronuje tutejszej wspólnocie parafialnej. W czwartek, 13 czerwca 2019 r., odbyły się w niej uroczystości odpustowe ku czci św. Antoniego z Padwy.

Główne celebracje liturgiczne miały miejsce podczas mszy św. o godz. 11. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. Jan Ślusarczyk, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Czyżowie. Po mszy wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem wokół parafialnego cmentarza, a po niej główny celebrans poświęcił lilie, które zgodnie z tradycją wierni przynoszą jako wyraz wdzięczności i ku uczczeniu świętego Antoniego, prosząc o Boże błogosławieństwo. Oprawę muzyczną uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze Stopnicy pod batutą p. Mariusza Maligi. W uroczystości wzięła udział wspólnota nowicjatu księży sercanów.

Przy tej okazji warto nadmienić, że znajdujący się w kościele parafialnym obraz patrona parafii jest cudownie ocalałym z pożogi wojennej. Wizerunek Św. Antoniego został namalowany w 1943 r. przez ks. prof. Józefa Kaczmarczyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i podarowany braciom franciszkanom do stopnickiego klasztoru. Obraz został powieszony w kościele, który rok później Niemcy wysadzili w powietrze. Mury świątyni były tak grube, że dopiero po detonacji trzeciego ładunku hitlerowcy osiągnęli zamierzony cel. Świątynia została doszczętnie zniszczona, ocalał tylko obraz Świętego z Padwy.

ks. Franciszek Wielgut SCJ