Radość z bycia razem

W dniu dzisiejszym, 10 września 2022, rozpoczyna się w Polsce wizytacja generała Sercanów – o. Carlosa Luisa Suáreza Codorniú SCJ, który odwiedzi każdą z sercańskich placówek i będzie chciał odbyć braterskie spotkania nie tylko ze współbraćmi, ale także z parafianami, współpracownikami i przyjaciółmi Zgromadzenia.

O. Generał swoje odwiedziny na polskiej ziemi rozpocznie od domu prowincjalnego w Warszawie, skąd uda się w kolejne miejsca obecności i pracy księży i braci Sercanów. Tych miejsc jest wiele i są one różnorodne.

Przede wszystkim Księża Sercanie prowadzą 16 parafii na terenie całego kraju, w: Bełchatowie, Binczarowej, Chmielowie, Florynce, Glisnem, Koszycach Małych, Kaliszu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Lublinie, Pliszczynie, Sosnowcu, Stadnikach, Stopnicy, Węglówce oraz dwie parafie w Krakowie, z których jedna jest diecezjalnym sanktuarium MB Błogosławionego Macierzyństwa. Zajmują się również duszpasterstwami specjalistycznymi, m.in. Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”, duszpasterstwo narzeczonych, małżonków i rodzin „RodzinaTAK.pl” z siedzibą w Krakowie Płaszowie, dom z pełną ofertą rekolekcyjną dedykowany rodzinom „Przystań dla Rodzin” w Kluczborku, Profeto – radio i sercański portal ewangelizacyjny, wydawnictwo DEHON. W ramach swojej ewangelizacyjnej działalności Sercanie w Polsce prowadzą 3 domy rekolekcyjne w: Pliszczynie, Węglówce i Koszycach Małych. Prowadzą też dom wypoczynkowo-konferencyjny w Zakopanym i hotel z zapleczem konferencyjnym Domus Mater w Krakowie. O. Generał będzie przebywał w wyżej wymienionych placówka, ale także odwiedzi domy zakonne w: Warszawie, Lublinie, Tarnowie, Krakowie- Bieżanowie i Jasienicy.

Najważniejszymi domami, ze względu na formację i wymiar duchowy są domy postulatu i seminarium w Stadnikach oraz nowicjatu w Stopnicy. Księża Sercanie posługują na kapelaniach u sióstr zakonnych w Warszawie, Kazimierzu Dolnym, Kętach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Pacanowie, Radnej Górze, Robercinie, w szpitalu: w Krakowie-Prokocimiu, Kluczborku i Ostrowcu Świętokrzyskim. Ponadto o. Generał odwiedzi Dom Fundacji Jana Pawła II w Lublinie gdzie od samego początku jego istnienia posługują Księża Sercanie.

W ostatnich latach bardzo mocno rozwija się dzieło na rzecz misji. Prowadzony Sekretariat Misyjny Księży Sercanów znajduje swoje siedziby w Warszawie, Lublinie i Olsztynie. Misje ad gentes, zgodnie z zamysłem Sługi Bożego o. Leona Jana Dehona, to znacząca część  posłannictwa naszego Zgromadzenia w świecie. Ta praca zajmują dużą część serca o. Generała, albowiem sam w swojej kapłańskiej posłudze pracował na misjach w Indiach i Wenezueli.

 

WP/DM