W hiszpańskiej prowincji Ávila w mieście San Esteban de los Patos 25 września 1891 r. urodził się Mariano Juan María de la Cruz García Méndez, znany później jako sercański bł. Jan Maria od Krzyża – pierwszy sercański Męczennik i Patron Powołań Sercańskich, którego liturgiczne wspomnienie przypada 22 września.

Przyszły błogosławiony urodził się w prostej rodzinie chłopskiej jako syn Mariano Garcia Mendeza Emeteria. Dwa dni później został ochrzczony w kościele parafialnym. Był pierwszym spośród piętnaściorga dzieci. Od dzieciństwa czuł powołanie do życia kapłańskiego, a szczególnie zakonnego. Z powodu swojej wytrwałości może być patronem wszystkich poszukujących, a zwłaszcza czujących powołanie zakonne, a także orędownikiem wszystkich praktykujących duchowość maryjną i eucharystyczną.

Kapłan diecezjalny i karmelita

W wieku 12 lat wstąpił do diecezjalnego seminarium duchownego w Ávila. Z rąk biskupa Gioacchino Beltrana przyjął święcenia kapłańskie 18 marca 1916 roku. Początkowo został wysłany do pracy w parafiach Hernansancho y Villanueva de Gómez (gdzie był administratorem parafii) i San Juan de la Encinilla. Pełnił również posługę kapelana w Nanclares de la Oca. Podczas owych posług duszpasterskich, kiedy to wiernie krzewił wśród wiernych kult Matki Bożej i aktywne uczestnictwo w Eucharystii, czuł nieustanne pragnienie podjęcia życia zakonnego, które pojawiało się już w dzieciństwie. W roku 1922 doświadczył duchowości karmelitańskiej, przebywając przez pewien czas w zgromadzeniu w Larrea Amborebieta w prowincji Vizcaya, a następnie - z powodów zdrowotnych - powrócił do diecezji i służył ponownie jako kapłan diecezjalny w parafiach Santo Tomé de Zabarcos i w Sotillo de las Palomas.

Sercański męczennik

W 1925 spotkał się z założycielem prowincji hiszpańskiej sercanów – księdzem Guillermo Zicke, który opowiedział mu o Zgromadzeniu i dziele rozpoczętym przez księdza Leona Dehona. W kilka miesięcy po tym spotkaniu ks. Marian wstąpił do Zgromadzenia Księży Sercanów i odbył nowicjat w Novelda. Podczas pierwszej profesji zakonnej 31 października 1926 roku przybrał imię zakonne: Jan Maria od Krzyża (ponownie, gdyż obrał je sobie już podczas krótkiego pobytu u karmelitów). Jako sercanin działał głównie na rzecz osób poszukujących swego miejsca w życiu – w duszpasterstwie powołaniowym.

Po wybuchu hiszpańskiej wojny domowej w 1936 roku, która zastała go w Garaballa w Cuenca, udał się za namową przyjaciół (i przy ich wsparciu) do Walencji. Znalazł się w centrum wydarzeń. Kiedy 23 lipca 1936 kościół Los Santos Juane był podpalany przez milicję, ta aresztowała protestującego ks. Jana Marię od Krzyża i wtrąciła go do więzienia. W obliczu śmierci miał wydać okrzyk: „Viva Cristo Rey!”. Został rozstrzelany w Silla 23 sierpnia tegoż roku. Ekshumacja ciała i przeniesienie relikwii do Puente la Reine miało miejsce w 1940 roku. Przy jego ciele odnaleziono krzyż profesyjny, przestrzelony szkaplerz Zgromadzenia Księży Sercanów, a także przestrzelony kalendarz z zapiskami więziennymi oraz zbiór reguł sercańskich.

Proces beatyfikacyjny toczył się w latach 1959-1960 w Walencji. W roku 1993 Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych zatwierdziła przygotowane Positio, a w 2000 roku wypowiedzieli się na ten temat kardynałowie i biskupi. 11 marca 2001 roku Jan Maria od Krzyża w gronie 233 męczenników został beatyfikowany przez Jana Pawła II. Szczątki błogosławionego czczone są w kościele Świętego Krzyża w hiszpańskiej miejscowości Puente la Reina w regionie Nawarry leżącej 24 km od Pampeluny. Miejscowość ta ma swoje wielkie znaczenie na szlaku Drogi św. Jakuba (Camino de Santiago).

Sam Kościół Iglesia del Crucifijo, gdzie znajdują się relikwie bł. Jana Marii od Krzyża, zbudowano w XII wieku. Dwa wieki później przebudowano. W jego wnętrzu znajduje się krucyfiks z drewnianym krzyżem w kształcie litery Y, który według tradycji został podarowany kościołowi przez niemieckich pielgrzymów, którzy mieli go nieść wcześniej na plecach podczas pielgrzymki do Santiago de Compostela. To właśnie przy tym krzyżu znajduje się grób sercańskiego męczennika. 

Warto też wspomnieć, że w roku 1996 w Quisanda w Wenezueli powstała pierwsza kaplica pod wezwaniem bł. Jana Marii od Krzyża.

W adhortacji apostolskiej Gaudete et Exultate (nr 109) papież Franciszek napisał: „Siła świadectwa świętych polega na przeżywaniu błogosławieństw i reguł, według których będziemy sądzeni podczas Sądu Ostatecznego. Są to słowa krótkie, proste, ale praktyczne i ważne dla wszystkich, ponieważ chrześcijaństwo jest przede wszystkim po to, aby nim żyć...". Współbracia sercańscy bł. Jana Marii od Krzyża przekonani są o wzorowym świadectwie pierwszego męczennika Zgromadzenia i modlą się do Boga za Jego wstawiennictwem jako Animatora i Obrońcy Powołań (szczególnie sercańskich), a także Apostoła Najświętszego Serca Jezusowego i Męczennika Chrystusa.

Rodzina Dehoniańska modli się o rychłą kanonizację pierwszego sercańskiego męczennika, by przykład Jana Marii od Krzyża oświetlił drogę wszystkim modlącym się za jego wstawiennictwem i dał szczególne światło młodym, by wstąpili do Zgromadzenia Księży Sercanów.