W poniedziałek zgromadzoną w parafialnym kościele młodzież przywitał w kilku językach ks. Wilmer, a po polsku powiedział: „Szczęść Boże i dzień dobry! Muszę coś wam powiedzieć. Naprawdę bardzo się cieszę, że jestem z wami w czasie Światowych Dni Młodzieży. Fantastycznie jest dzielić się czasem, uśmiechem i wiarą. Czujcie się tutaj w Stadnikach, jak we własnym domu”.

Następnie wyraził wdzięczność gospodarzom za gościnność i zorganizowanie tego spotkania i wcześniejszego w Pliszczynie. Słowa podziękowania skierował pod adresem prowincjała sercanów w Polsce ks. Wiesława Święcha SCJ, gospodarza seminarium ks. Leszka Poleszaka SCJ i ks. Jarosława Grzegorczyka, odpowiedzialnego za Światowe Spotkanie Młodzieży Sercańskiej, który otrzymał od wszystkich gromkie oklaski.

Na początku swego wystąpienia przełożony sercanów na całym świecie zaproponował wszystkim utworzenie małych grup i zapytania siebie wzajemnie: jakie masz imię oraz czym jest dla każdego miłosierdzie?

W wygłoszonej do młodzieży konferencji podkreślił, że ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Miłosierdzia jest szansą dla nowego startu dla każdego, którą daje młodym Bóg, by mogli rozpocząć nowe życie i lepszą przyszłość. Zachęcał także, by dążyli do świętości, która ma moc zmieniać świat. Przekonywał, że każdy młody człowiek może zmieniać rzeczywistość pod warunkiem, że będzie sam dążył do świętości.

Mówca zwrócił uwagę, że miłosierdzie nie jest abstrakcyjne, ale bardzo konkretne. „Dlatego czas miłosierdzia jest najlepszym czasem na podjęcie decyzji, by iść drogą miłosierdzia, dokonać wyboru pójścia za Chrystusem” – apelował do zebranych. Przywołując ewangeliczny zapis z Kalwarii o dwóch łotrach, podkreślił potrzebę wyboru drogi, jaką dokonał dobry łotr – wyznania swej grzeszności i zwrócenia się w stronę Chrystusa. Zachęcał do szukania w swym życiu swego miejsca razem z Jezusem, który jest najlepszym Przyjacielem, pragnącym pomóc młodemu człowiekowi w odkryciu swego powołania.

Na początku Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem generała, prowincjał sercanów w Polsce ks. Wiesław Święch SCJ powiedział: „Jesteśmy tutaj, by się modlić i prosić o wszystkie dary Ducha Świętego, które są nam potrzebne. Jesteśmy z różnych stron świata, ale jednoczy nas wszystkich Jezus Chrystus”.

Ponad 200 młodych ludzi przybyłych z Kanady, Hiszpanii, Niemiec, Portugalii, Włoch, Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Słowacji, Finlandii, Chorwacji, Ukrainy i z innych krajów, a także młodzi ze Stadnik modlili się o dobre owoce zarówno Światowego Spotkania Młodzieży Sercańskiej, jak i Światowych Dni Młodzieży. Dotąd bowiem nigdy nie spotkali się w takiej sytuacji, by być razem z niemal wszystkich parafii prowadzonych przez sercanów na całym świecie. Jest to pierwsze w historii światowe spotkanie młodzieży będącej na co dzień wiernymi w parafiach sercanów. Podobne spotkanie młodych było organizowane dotychczas wyłącznie z krajów Europy.

Po południu generał sercanów udzielił wywiadu w siedzibie Radia Profeto, znajdującym się na terenie seminarium. Rozmawiał także z młodzieżą reprezentująca poszczególne prowincje i ich opiekunami. A wieczorem wszyscy wzięli udział w zapoznawczym pikniku przy grillu, tańcząc, śpiewając, bawiąc się do późnych godzin.

W środę grupy pielgrzymów wzięły udział we Mszy św. na Błoniach w Krakowie, której przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisława Dziwisz. To wydarzenie otwierało oficjalnie Światowe Dni Młodzieży. Brał w nim także udział generał ks. Hainer Wilmer SCJ i przybyły z Rzymu ks. Tomasz Flak SCJ.

Poszczególne grupy pielgrzymów w dalszym ciągu realizują swoje programy, których częścią było zwiedzanie ciekawych miejsc. I tak, pielgrzymi z Houston w Stanach Zjednoczonych zobaczyli Bochnię, byli na Wawelu i w Bazylice Mariackiej, spacerowali ulicami Krakowa. Z kolei młodzież z Hiszpanii i Słowacji zwiedziła jedną z najstarszych Kopalni Soli w Bochni.

W pobliży Stadnik w Podolanach przebywa niemal 30-osobowa grupa pielgrzymów z parafii Pierszotrawieńsk na Ukrainie razem ze swym proboszczem ks. Janem Podobińskim SCJ, natomiast młodzież, która przybyła z Mołdawii, po pobycie w Sosnowcu Środuli, goszczona jest w parafii Ryczów k. Zatora.

Wszyscy szykują się na najważniejsze wydarzenia związane ze Światowymi Dniami Młodzież, spotkania z papieżem Franciszkiem na krakowskich Błoniach i w Brzegach.

 

AS

 

 

{gallery}2016/stad{/gallery}