- Ten ból wolności może być trudniejszy niż ból niewoli - przekonuje ks. Przemysław Bukowski, sercanin, który wygłosił wykład podczas tegorocznych rekolekcji Tischnerowskich.

"Kościół na Zachodzie - kłopoty w świecie wolności" okazał się tytułem nieco łudzacym. Bo duchowny, który często wyjeżdża do Niemiec i Szwajcarii, wskazuje na  kłopoty polskiego Kościoła. I wzajemne niezrozumienie.

Coroczne rekolekcje Tischnerowskie w Ludźmierzu nie ograniczają się do mszalnych homilii i pokutnych nabożeństw. To także czas intelektualnych sporów i dysput w przykościelnej salce. Dla wielu to właśnie tu odbywa się najciekawsza część tych nietypowych rekolekcji, w których ambona zmienia się w uczelniana katedrę. I choć najważniejszego wykładowcy nie ma - bliskość ks. Józefa Tischnera jest wyczuwalna. Właśnie tu. W lekko żartobliwym tonie mówienia o rzeczach ważnych i podstawowych. I spojrzeniu z dystansem na samych siebie.

Bo przecież temat wolności jej doświadczenia, braku i odpowiedzialności za nią  jest z trudny. A jednak ks. Bukowski potrafił skonstruować swój wykład tak, by sprowokować do myślenia, ale i uśmiechu.

Więcej w papierowym wydaniu Tygodnika Podhalańskiego.

Fot. Józef Figura

Źródło: www.tygodnikpodhalanski.pl