W dniach 27-30 listopada 2023 r. w Aliwal North w Republice Południowej Afryki miały miejsce obchody jubileuszu 100-lecia obecności sercanów w tym kraju. Pierwsi niemieccy sercanie przybyli do RPA w 1923 r. i założyli Saint Teresa Mission. Kolejne misje były zakładane przez Regiony Amerykański i Niemiecki. Od 1987 r. w RPA pracują również polscy sercanie. 

Jubileuszowe obchody rozpoczęto od sympozjum przygotowanego przez ks. dra Krzysztofa Grzelaka SCJ, na którym przedstawiono rys historyczny oraz wkład jaki sercanie wnieśli we wzrost i umacnianie się Kościoła katolickiego w RPA. Przedstawiono pracę duszpasterską na misyjnych parafiach, w szkołach, szpitalach i więzieniach. Sercanie przyczynili się również do założenia pierwszego seminarium dla kleryków do kapłaństwa w Aliwal North. 

Centralne obchody odbyły się 28 listopada w kościele katedralnym w Aliwal North. Mszy św. przewodniczył abp Zolile Mpambani SCJ, ordynariusz diecezji Bloemfontein. Obecni byli także miejscowy bp Józef Kizito oraz bp Adam Musiałek SCJ, ordynariusz diecezji De Aar. Mszę św. koncelebrowało 40 kapłanów z różnych prowincji Zgromadzenia m.in. z Niemiec, USA, Włoch, Kamerunu, Mozambiku, Madagaskaru i Indii. Polskę reprezentowali prowincjał ks. Sławomir Knopik SCJ oraz sekretarz misji zagranicznych ks. Zbigniew Chwaja SCJ oraz inni zaproszeni współbracia.

Na uroczystości nie zabrakło sióstr zakonnych ze zgromadzenia Holy Cross i Sacred Heart of Jesus, które od początku współpracowały z sercanami na tej ziemi. Obecni także byli sercańscy klerycy oraz zaproszeni wierni. Po Mszy św. była okazja do świętowania przy wspólnym stole oraz do śpiewów i tańców w afrykańskim stylu. Całości przewodniczył przełożony prowincji RPA ks. Piotr Surdel SCJ.

W kolejnych dwóch dniach była możliwość bezpośredniego zapoznania się z misyjnym zaangażowaniem sercanów. Odwiedzono pierwszą misję w St. Teresa Mission wraz z okolicznymi wiejskimi placówkami misyjnymi oraz De Aar, gdzie ordynariuszem jest polski sercanin bp Adam Musiałek. 

Polscy sercanie włączyli się w to dzieło misyjne w 1987 r. i na przestrzeni ostatnich 30 lat w RPA pracowało 12 polskich sercanów. Aktualnie posługuje tam sześciu Polaków.