Wysiedlenie ludności łemkowskiej w akcji „Wisła” wyludniło Florynkę i inne wsie, powodując zagrożenie, że i cerkwie, w których dotąd modlili się miejscowi, popadną w ruinę.

Tak się jednak nie stało dzięki duszpasterskiej zapobiegliwości bp. Jana Stepy, ówczesnego biskupa tarnowskiego, który opiekę nad opuszczonymi cerkwiami powierzył księżom diecezjalnym i zakonnym, tworząc z czasem struktury parafialne, które istnieją do dzisiaj.

Duszpasterstwo we Florynce, Wawrzce i nieodległej Binczarowej bp Stepa powierzył księżom sercanom, którzy przybyli tutaj 5 kwietnia 1949 roku. Z czasem powstały tu dwie parafie: we Florynce z kościołem filialnym w Wawrzce oraz w Binczarowej. W obu od 75 lat duszpasterzują zakonnicy.

Z okazji 75. rocznicy obecności księży sercanów we Florynce parafia świętowała w niedzielę 7 kwietnia uroczysty jubileusz z udziałem bp. Stanisława Salaterskiego.

- Ówczesnych nowych mieszkańców i duszpasterzy łączyły jedno serce i jeden duch, by stworzyć wspólnie miejsce do życia, a jednocześnie przestrzeń spotkania z Bogiem i przystanek na drodze do nieba. Owocem tej wielkiej jedności jest mądrze zagospodarowana przestrzeń, która dzisiaj służy budowaniu społecznych i duchowych więzi. Tą przestrzenią jest parafia, którą od 75 lat opiekują się księża sercanie. Ich współpracy z ludźmi świeckimi zawdzięczamy nie tylko pięknie utrzymaną świątynię, ale i kwitnącą wspólnotę - mówił bp Salaterski.  

Cały artykuł do przeczytania tutaj: https://tarnow.gosc.pl/doc/8745104.75-lat-obecnosci-ksiezy-sercanow