Postać Papieża z Polski jest dla nas inspiracją, pobyt w Watykanie pozwolił nam poznać swoją tożsamość i pogłębić wiarę – podkreślali stypendyści Fundacji Jana Pawła II i studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, noszącego jego imię, którzy dziś, Mszą św. przy grobie świętego, zakończyli pielgrzymkę do Rzymu.

W kilkudniowej pielgrzymce uczestniczyło prawie 100 stypendystów, towarzyszyli im ks. Jan Strzałka i ks. Robert Ptak. Na co dzień młodzi ludzie studiują na KUL w Lublinie i mieszkają tam w domu prowadzonym przez Fundację. 

W czwartkowej Mszy św., odprawionej w 65. rocznicę sakry biskupiej św. Jana Pawła II, przy jego grobie w Bazylice św. Piotra, przez kardynała nominata abp. Grzegorza Rysia, uczestniczyli też przewodniczący rady administracyjnej Fundacji JPII, ks. prał. dr Paweł Ptasznik i administrator tej instytucji, ks. prał. dr Dariusz Giers.  

Stypendyści o Janie Pawle II

Gloria Nwagana z Uzbekistanu powiedziała Radiu Watykańskiemu i Vatican News, że studiowanie na KUL i pielgrzymka do Rzymu, dają możliwość zapoznania się z historią, życiem Jana Pawła II i pogłębienie wiary.

„To jest bardzo dobra możliwość dla wszystkich stypendystów Fundacji Jana Pawła II” – dodała. „Ta pielgrzymka jest lepszym poznaniem Jana Pawła II, jego osobowości oraz – jak dla mnie – jako studenta te uniwersytetu (KUL), poznaniem siebie i swojej tożsamości” – wskazywał  Yurii Podorozhnyi z Ukrainy. 

Także Julia Kozankewycz z Ukrainy mówiła o tym, że pobyt w Rzymie i Watykanie, pomógł młodym ludziom jeszcze bardziej zainspirować się św. Janem Pawłem II i poznać jego życie. „Ale też odnowić swoją wiarę i zrozumieć, jak dużo możemy zrobić wspólnie z jednością w Europie” – podkreśliła.

O Fundacji Jana Pawła II

Fundacja Jana Pawła II została ustanowiona dekretem papieża Jana Pawła II 16 października 1981 r. Jest to organizacja kościelna, no profit, która stawia sobie za cel popieranie i realizację inicjatyw o charakterze edukacyjnym, naukowym, kulturalnym, religijnym i charytatywnym, związanych z pontyfikatem Ojca Świętego Jana Pawła II. Oficjalna siedziba Fundacji mieści się w Watykanie. 

Instytucja prowadzi program stypendialny dla młodzieży z krajów dawnych republik Związku Radzieckiego oraz Europy Wschodniej (nie należących do Unii Europejskiej). Poprzez pomoc stypendialną dla studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie pomaga w kształceniu młodych ludzi.

Fundacja ma także Dom Polski Jana Pawła II w Rzymie, który służy pielgrzymom z całego świata. Odbywają się tutaj sesje naukowe, spotkania podejmujące tematykę religijnych i kulturowych aspektów pielgrzymowania do Wiecznego Miasta. Prowadzone jest także muzeum posiadające dary, które pielgrzymi ofiarowali papieżowi z Polski. Działa również Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II. Przyznawane są stypendia naukowe. 

Paweł Rozwód, Watykan | www.vaticannews.va