materiał cytowany za: Archidiecezja Krakowska/Aktualności
Jak rozmawiać z nastolatkami o aborcji i in vitro? Jak odpowiadać na pytania o transpłciowość i antykoncepcję? Gdzie zdobyć rzetelną wiedzę i wsparcie, by skutecznie działać pro-life? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć podczas Letniej Akademii Pro-Life –warsztatów dla liderów, „którzy chcą mówić o życiu z odwagą i pasją”.
Letnia Akademia Pro-Life to pięciodniowe warsztaty dla liderów pro-life, organizowane od 5 lat przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Jest ona okazją do pogłębienia wiedzy bioetycznej oraz nauki argumentacji pro-life. Tegoroczna edycja Akademii, połączona z konferencją popularnonaukową, odbędzie się w Krakowie w dniach 1–5 lipca 2025 r. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, odbędzie się również drugi stopień Letniej Akademii Pro-Life dla uczestników, którzy brali udział w poprzednich warsztatach. Jest on okazją do jeszcze lepszego poznania zagadnień bioetycznych i zdobycia wiedzy na temat aktualnych wydarzeń pro-life. W tegorocznych warsztatach dla pierwszego i drugiego stopnia weźmie udział łącznie 36 osób.
– Na warsztaty przyjeżdżają liderzy pro-life, nauczyciele, wychowawcy, rodzice, studenci, psychologowie, doradcy życia rodzinnego, katecheci, psychoterapeuci, logoterapeuci, prawnicy. Na początku lipca w Krakowie spotkają się osoby od 18 do 50 roku życia, którym leży na sercu ochrona życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci – mówi Marcin Nowak, prowadzący i koordynator Letniej Akademii Pro-Life i dodaje: – Potrzebujemy spotkań, które dodają odwagi, jednoczą nasze środowisko i pomagają budować nowe kontakty i relacje. Potrzebujemy wiedzieć, jak możemy skutecznie działać tam, gdzie mieszkamy – w naszej miejscowości, środowisku pracy czy parafii – dodaje.
W czasie warsztatów i konferencji wpisanych w plan każdego dnia uczestnicy zdobędą wiedzę dotyczącą wielu zagadnień bioetycznych. Atutem Akademii jest szeroki wachlarz omawianych na niej tematów. Należą do nich nie tylko pozytywna edukacja pro-life i budowanie trwałych postaw za życiem oraz aborcja, w tym strategie i manipulacje proaborcyjne. – Antykoncepcja hormonalna, tabletka dzień po, aborcja farmakologiczna, in vitro – rozmawiamy o tym, co żyje w debacie publicznej. Akademia ma dawać odpowiedzi na bieżące pytania. Dlatego w tym roku przedmiotem naszego zainteresowania będą także edukacja zdrowotna i transgenderyzm – wylicza Marcin Nowak i dodaje, że Akademia to coś więcej niż ciekawe prelekcje, warsztaty i spotkania z wyjątkowymi gośćmi. – Zwykle pracujemy metodami aktywizującymi, które rozwijają kreatywność i umiejętność krytycznego myślenia, poszerzają naszą perspektywę, a co najważniejsze angażują uczestników i ułatwiają przyswajanie wiedzy i umiejętności. Uczymy się aktywnie słuchać oraz rozmawiać z tymi, którzy mają inne poglądy – zawsze z szacunkiem do drugiego człowieka. Pragniemy budować pozytywny przekaz pro-life, by zachwycić innych pięknem życia – tłumaczy koordynator.
Pięciodniowe warsztaty pro-life poprowadzą wspólnie małżonkowie Magdalena Guziak-Nowak i Marcin Nowak, członkowie Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, pomysłodawcy Letniej Akademii Pro-Life, od wielu lat zaangażowani w działania na rzecz obrony życia człowieka.
Wszyscy uczestnicy warsztatów wezmą udział w zorganizowanej dla nich konferencji popularnonaukowej. Wśród zaproszonych na nią gości, jak co roku, znaleźli się eksperci, m.in. dr n. med. Dorota Jarczewska – specjalista medycyny rodzinnej, autorka opracowań naukowych na temat antykoncepcji hormonalnej i płodowych linii komórkowych, dr Jolanta Próchniewicz – psycholog i teolog, prowadzi poradnictwo dla rodziców dzieci deklarujących skłonności homoseksualne i dr Roman Solecki – dyrektor Krakowskiego Instytutu Logoterapii, nauczyciel akademicki, pedagog, mediator, psychoterapeuta uzależnień, logoterapeuta, superwizor.
Doświadczenie poprzednich edycji pokazuje, że udział w Akademii może być świetną okazją do nawiązania znajomości z osobami o podobnych poglądach z całej Polski, ale przede wszystkim do zdobycia wiedzy. – Zapisałam się do Akademii, ponieważ bardzo bliskie mi są tematy, które są podejmowane, przede wszystkim temat osób nieheteronormatywnych i tego w jaki sposób z nimi pracować. W swojej pracy mam też rodziców dzieci, które chcą zmienić płeć, i ci rodzice są zagubieni, więc przyjechałam tu z pytaniem, jak możemy im towarzyszyć – powiedziała Diana Paulińska, psycholog, seksuolog, logoterapeuta, uczestniczka ubiegłorocznej edycji Letniej Akademii Pro-Life. Zapytana o to, czy poleciłaby innym osobom przyjazd na Akademię, odpowiedziała: – Warsztaty dają przede wszystkim taki czas bycia ze sobą razem. Dają poczucie, że nie jesteśmy sami na polu wartości, w których pracujemy. Warsztaty dają również trochę takiego, mówiąc biznesowo, networkingu. Pokazują, że jesteśmy tutaj razem i te wartości, o których jest tutaj mowa, czyli bycie pro-life, konkretne podejście do tych tematów, jest czymś, co jest bliskie nie tylko mi indywidualnie, ale także innym osobom, które tutaj przyjechały. Serdecznie polecam przyjazd tutaj po to, żeby jeszcze bardziej poznać argumenty, które są przeciwko aborcji i in vitro oraz by dowiedzieć się, w jaki sposób podchodzić do osób homoseksualnych – mówi Paulińska.
Z innego powodu na ubiegłoroczną Akademię przyjechała Marika Mierzejewska. Zapytana o niego odpowiedziała: – Przyjechałam przede wszystkim jako mama nastolatków, którzy wchodzą w trudny etap i mają dużo różnych pytań, na które nie potrafię odpowiedzieć. Szukałam mądrych głów, które w sposób atrakcyjny, rzeczowy i merytoryczny będą umiały poruszyć i porozmawiać o różnych problemach bioetycznych. Wyjeżdżam z taką wiedzą. Wyjeżdżam z pomysłami i inspiracjami od innych osób. Mam nadzieję tę wiedzę przekazywać nie tylko mojej młodzieży w domu, ale również tej, z którą współpracuję i z którą się uczę – mówi.
Szczegółowe informacje są dostępne na stronie Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka
Współorganizatorem Letniej Akademii Pro-Life jest Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wychowawców.