Jubileusz sercański 2024-2028 – Parafie i dzieła prowadzone przez Zgromadzenie Księży Sercanów w Polsce

Kurs Nowe Życie, Parafiada, Strefa Mocy czy comiesięczne Msze święte z nabożeństwem o uzdrowienie duszy i ciała to tylko kilka z wielu działań podejmowanych w stadnickiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Stadnicką parafię, do której należą miejscowości: Kędzierzynka, Kwapinka i Stadniki, erygowano w 1951 roku, o czym szerzej można przeczytać w artykule Stadnickie seminarium dotyczącym historii i działalności Wyższego Seminarium Misyjnego Księży Sercanów w Stadnikach. Parafia liczy obecnie 1300 mieszkańców. Działają tu prężnie liczne grupy: Rada Parafialna, Liturgiczna Służba Ołtarza, Róże różańcowe, Chór Parafialny prowadzony przez pana Piotra, organistę, Schola dziecięco-młodzieżowa, której opiekunem jest ks. Wojciech Adamus SCJ, Sercańska Wspólnota Świeckich pod opieką ks. Zdzisława Jewiarza SCJ i Wspólnota Tabitha. Jak podkreśla ks. Dariusz Lewczak SCJ, proboszcz parafii, wszystkie są bliskie jego sercu i każdą z nich otacza równomierną troską, jak na proboszcza przystało. Zwraca w rozmowie uwagę, jak ważny jest aspekt żywych, prawdziwych relacji między duszpasterzem i parafianami, które są konieczne, żeby wspólnota żyła i rozwijała się. “Najważniejsze jest bycie z ludźmi - musimy być w problemach, którymi ludzie teraz żyją - a borykają się z różnego rodzaju trudnościami: żyją tym, co podają media, przeżywają wiele dylematów moralnych, wiele trudności związanych z wiarą, gdzie nie tylko autorytet księdza jest podważany, ale często kwestionowana jest wiara i istnienie Boga. Jeżeli się nie jest blisko z ludźmi, to nie ma się nawet szans tego dotknąć, czy przyjść z pomocą komukolwiek” - mówi ksiądz proboszcz.

Ks. Dariusz Lewczak SCJ został proboszczem w lipcu 2021, czyli jeszcze w okresie pandemii i od razu podejmował działania, które pomogłyby parafianom wyjść z pandemicznego uśpienia. Pierwszą większą inicjatywą było 8-tygodniowe Seminarium Odnowy Wiary, prowadzone przez Witka Wilka od lutego 2022 r. Owocem tego czasu, było powstanie wspólnoty Tabitha w lipcu 2022. Wspólnota działa prężnie do dziś, posługuje ewangelizując, systematycznie odbywają się Msze święte z modlitwą o uzdrowienie duszy i ciała, w czasie których członkowie wspólnoty służą modlitwą wstawienniczą. “Działalność tej wspólnoty, jeśli chodzi o duszpasterstwo, wpisuje się w tworzenie nowej mentalności, wychodzenie z naszego polskiego klerykalizmu do świadomości nie tylko powszechnego kapłaństwa, ale do świadomości tego, że wspólnota parafialna, że życie wiary, to nie tylko budynek kościoła, cztery ściany, zestaw modlitw rano i wieczorem, tylko to jest codzienność.” - podsumowuje ksiądz Dariusz Lewczak.

Żywotność parafii widoczna jest w inicjatywach, jakie się tu odbywają, a jest ich dużo: Parafiada, dożynki, Strefa Mocy czy kursy Nowe Życie przygotowywane przez wspólnotę Tabitha w parafii w Stadnikach, ale też poza nią - w Gdowie czy w Szarowie. W kwietniu 2024 przy Stadnickiej parafii miała miejsce Noc Światła, czyli ogólnopolskie sercańskie czuwanie młodzieży. Parafianie chętnie włączają się w życie parafii, bo jak mówi ksiądz proboszcz: „Nie ma tutaj, jak to ma miejsce w wielu miejskich parafiach, anonimowości. Ludzie znają się, tworzą relacje nie tylko między sobą, ale i z duszpasterzami, co jest bardzo pozytywnym doświadczeniem”. W organizację uroczystości religijnych, świąt i wydarzeń parafialnych angażuje się duża część społeczności lokalnej, w tym lokalne grupy: sołectwo, ochotnicza straż pożarna, koła gospodyń wiejskich. Obecnie parafia przygotowuje się do jubileuszu 75-lecia istnienia, przypadającego w 2026 roku.

Więcej o historii parafii, godzinach nabożeństw, możliwości kontaktu czy bieżących wydarzeniach można dowiedzieć się z parafialnej strony internetowej Parafia Stadniki lub ze strony FB Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stadnikach

 

biuro prasowe/DM AP