SACROEXPO (28-30.09.2020)

XXI Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO (► https://www.targikielce.pl/sacroexpo)

Wielu przedsiębiorców i tych co mają coś do zaoferowania w dziedzinie budownictwa i wyposażenia Kościołów, sztuki sakralnej i dewocjonaliów, ewangelizacji i głoszenia Słowa Bożego, zgromadzili się w Kielcach na 21 Targach SacroExpo. W dniach 28 do 30 września swoją obecność zadeklarowało ponad 120 firm. Wśród nich jesteśmy jako Sercanie również obecni. Poprzez Grupę Profeto, ZbieramTo i Wydawnictwo Dehon. Bogata oferta oferowanych dewocjonaliów, technologii przeznaczonych dla Kościołów i różnych przedmiotów liturgicznych mogą zaspokoić niejedne zapotrzebowania. Dlatego Targi SacroExpo cieszą się wielką popularnością.

Można się spotkać z wieloma elementami egzotycznymi, przynajmniej tak możemy do tego z naszego punktu widzenia. I tak możemy podziwiać różańce z egzotycznego drewna czy obrazy ze skrzydeł motylich. Na naszym stanowisku F-31 można znaleźć nie mniej egzotyczne stuły boliwijskie czy też napić się egzotycznej kawy. Nie na darmo jest prezentowany dział ZbieramTo pomagający misjom w różnych krajach, niekiedy dla nasz bardzo egzotycznych. Także nasze Wydawnictwo Dehon ma do zaoferowania swoje wybory, w tym ebooki, które już stają się mniej egzotyczne. Więcej w tym czasie pandemii pewnie bardzo poszukiwane. Jak klamrą, całą naszą prezentację spina Grupa Profeto, która również w wielu dziedzinach, szczególnie ewangelizacji cyfrowej, ma dużo do zaoferowania. Przy okazji gratulujemy rozszerzenia pasma nadawania na następne regiony Polski. Ciesząc się, że Słowo o Miłości Serca Boga dociera do coraz większych kręgów.

Tego roku Targom towarzyszyła wyjątkowa wystawa. Przygotowana przez Muzeum Diecezjalne w Kielcach, pod tytułem „Fortis in fide. Silny w wierze” i poświęcona kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, Prymasowi Polski (https://sacroexpo.online/aktualnosci/wyjatkowa-ekspozycja-podczas-targow-sacroexpo/).

W czasie Targów ma miejsce, również wiele wydarzeń kulturalnych, paneli dyskusyjnych, wystąpień, przemów, sesji tematycznych i tym podobnych. Wielu wypowiada się, że jest „to miejsce wręcz niezbędne na mapie wydarzeń i spotkań dla Księży oraz branży związanej z Kościołem”. To nie tylko bazar kościoła. To miejsce spotkania. Miejsce gdzie można się wymienić ideami, które już w najbliższej bliskości mogą przybierać formy bardzo konkretne i przynosić owoce na polu ewangelizacji.

Na stanowisku Grupy Profeto, gdzie znajdują się również ZbieramTo i nasze wydawnictwo Dehon również są bardzo zadowoleni z przebiegu targów. Który to raz? Jak wspomina ks. Michał Olszewski SCJ to już czwarty raz kiedy biorą udział w targach SacroExpo. Pierwszy raz pojawiliśmy się tutaj z inicjatywy ks. Grzegorza Piątka SCJ, który proponował, by pojawili się tej wystawie takie podmioty jak Profeto, Wydawnictwo Dehon, Misjonarze Krajowi, Duszpasterstwo Talent. Po tych latach kontynuujemy w grupie: Profeto, Wydawnictwo Dehon i ZbieramTo, wspomina ks. Michał. Czy są zadowoleni? Zawsze. Można nawiązać dużo kontaktów i spotkać się z wielu ciekawymi ludźmi, tym bardziej, że ofiarujemy dzisiaj gratisowo naszą kawę, za którą budujemy studnie w Czadzie. Jedno, że ludzie chętnie korzystają z dobrej, świeżo zaparzonej kawy co później przekłada się na poziom handlowy. Osoby te z kubkiem zaparzonej kawy zatrzymują się na stoisku i zawsze coś ich przyciągnie. Jest okazja, by poznać kogoś nowego i nawiązać różne kontakty od handlowych po rekolekcyjne. Mówiąc o kwestiach handlowych, co oferujecie? No jest kawa, herbata, mydełka, książki, audiobooki, obrazy wydawnictwa Dehon, i różne misyjne gadżety, w tym sercański krzyżyk oferowanych przez duszpasterstwo ZbieramTo. Które zajmujecie stanowisko? Zajmujemy stanowisko F-31. Oprócz tego na zewnątrz reklamuje nas nasz wóz transmisyjny Radia Profeto, duży baner przed wejściem i balon reklamowy, na którym są nasze znaki markowe. Na planie Targów z rozmieszczeniem stanowisk wyszło to jak reklama naszego stanowiska. Jakie jest zainteresowanie naszymi propozycjami? Cały czas kogoś tu mamy. Ofererowane miejsca są cały czas zajęte. Ludzie przychodzą pić kawę, więc można zauważyć, że wzbudzamy zainteresowanie. Jest jakiś szczegół, który najbardziej przyciąga uwagę? Można zobaczyć, że stuły z Boliwii oferowane przez ZbieramTo, oczywiście kawa Profeto i również obrazy Serca Jezusowego oferowane przez wydawnictwo Dehon. Coś od siebie? Cieszymy się, że tu jesteśmy. To otwiera nas na nowe kontakty. Możemy się zaprezentować dając różne narzędzia do ewangelizacji. Choćby takie jakim jest robienie stron internetowych czy też konkretnych tytułów książek i audiobooków. Mamy oczywiście możliwość zapoznania szerszego grona ludzi ze Zgromadzeniem Sercanów i tym co robimy w Polsce. Pokazania się szczególnie tym, którzy przyjeżdżają z regionów, w których nie jesteśmy obecni.

Ks. Piotr Chmielecki SCJ, który kieruje działem ZbieramTo również dzieli się z nami ciekawą refleksją na temat tegorocznej 21 Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO.

Targi były o ponad połowę mniejsze niż w poprzednich latach - chodzi mi o liczbę wystawców. Poprzednio było ich tak dużo, że pewnie ciężko było osobie odwiedzającej zajrzeć na każde stoisko. Może dlatego, że wystawców było niewielu - zajęte były tylko 2 hale - miałem wrażenie, że na nasze stoisko przychodzi nawet więcej osób niż w poprzednich latach.

Targi dla nas, dla Sekretariatu Misji Zagranicznych, to nie tylko okazja do handlu, ale raczej przestrzeń spotkania i inspiracji. Pierwsze spotkanie to z innymi sercanami-wystawcami :) z Profeto i Wydawnictwa. Potem z gośćmi na naszym stoisku, umówiłem się np. z dwoma proboszczami na kazania misyjne i zbiórkę starej biżuterii w ich parafii. Spotykamy się też z innymi wystawcami np. bardzo ciekawą rozmowę przeprowadziłem z panami sprzedającymi "ofiaromaty" czyli najprościej mówiąc stojak + czytnik do kart płatniczych, aby można było złożyć ofiarę na parafię czy na misje w sposób cyfrowy.

Nasz handel schodzi praktycznie na ostatni plan. W tym roku najwięcej sprzedaliśmy wyrobów pochodzących z domu dziecka "Hogar de la Esperanza" w Santa Cruz w Boliwii, który od niedawna jest wspierany przez nas sekretariat misji. Dostaliśmy od nich ręcznie szyte stuły liturgiczne, torebki, okładki na Liturgię Godzin itp.  Nie handlowaliśmy tym tylko prosiliśmy o ofiarę wg uznania - to spowodowało, że "klienci" dawali więcej pieniędzy niż te wyroby były warte. Dawaliśmy też materiały drukowane o naszej działalności misyjnej i dziełach socjalnych. Krzyżyków sercańskich srebrnych też trochę sprzedaliśmy.

I taką najprawdopodobniej wszyscy mają nadzieję, by pokazać się i by było o nas wiadomo w różnych obszarach życia kościelnego i nie tylko. Życzymy wszystkim, by te Targi czy też Wystawa były owocne w przyszłości.

ZKH SCJ